رسیدن انفجاری به آب در ماه تا سال 2023

به گزارش مجله ستاره، معدنچیان فضایی می خواهند سطح ماه را برای برداشت آب منفجر کنند و این اتفاق می تواند در سال 2023 رخ دهد.

رسیدن انفجاری به آب در ماه تا سال 2023

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ اخبار تصویری بیشتر بدانید.

ما در حال حاضر از موشک ها تنها برای رسیدن به ماه استفاده می کنیم، اما به زودی ممکن است از آنها برای استخراج آب در این قمر هم استفاده کنیم.

بر اساس یک متن به اشتراک گذاشته شده در وب سایت Masten، سه شرکت از جمله لونار اوت پست(Lunar Outpost)، هانی بی روبوتیکس(Honeybee Robotics) و مستن اسپیس سیستمز(Masten Space Systems) در حال توسعه یک سیستم نو با هدف استخراج یخ آب از ماه با استفاده از موشک هستند و این کار می تواند در سال 2023 اتفاق بیفتد.

تصور می شود منطقه ها قطبی ماه حاوی فراوان ترین ذخایر یخ آب، به ویژه در اعماق دهانه های بزرگتر باشند. طبق گفته مقامات ناسا، اگر فضانوردان آینده بتوانند این مواد گرانبها را برداشت کنند، ممکن است در ساختن یک پایگاه استقرار دائمی انسان روی ماه پیروز شویم.

بیش از این که از این آب برای زنده ماندن فضانوردان استفاده شود، استخراج یخ آب از سطح ماه، ما را قادر می سازد تا آن را به هیدروژن و اکسیژن تجزیه کنیم و مواد اصلی برای سوخت موشک را بدست آوریم. به عبارت دیگر، یخ آب روی ماه می تواند به فضاپیماهای موجود در جهت ورود به فضای عمیق مانند یک گودال کیهانی کمک کند.

ناسا برای پیشبرد فناوری معدن کاوی و استخراج در ماه، پویشی به نام Break the Ice Lunar Challenge را تاسیس کرد که هدف آن اعطای 500 هزار دلار به اغوا کننده ترین پیشنهادات در مرحله اول است که به زودی مهلت آن به پایان می رسد و برندگان آن در تاریخ 13 اوت اعلام می شوند.

یکی از اولین امیدهای کسب جایزه این پویش، سیستم ابداعی این سه شرکت است که از یک موتور موشکی تعبیه شده روی یک ماه نورد 818 کیلوگرمی استفاده می کند. هنگامی که این کاوشگر به منطقه ای غنی از یخ آب می رسد، موتور فعال می شود و شن و ماسه و خاک ماه را کنار می زند و می تواند یخ آب را از درون صخره های ماه بیرون بکشد.

طراحان این سیستم می گویند: پیش بینی می شود این سیستم حداکثر 12 دهانه را در هر روز استخراج کند و 100 کیلوگرم یخ آب از هر دهانه بدست آورد.

این یخ آب ها می توانند موتورهای موشکی را تامین سوخت کنند و این سیستم را برای بیش از پنج سال قادر به فعالیت کنند.

اگر این طراحی از همه رقبا پیشی بگیرد، این سیستم استخراج موشکی احتمالاً از طریق فرودگر قمری مستن به ماه می رسد.

اولین ماموریت مستن به سطح ماه از فرودگر XL-1 استفاده خواهد کرد که قرار است در سال 2023 با موشک فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس پرتاب شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، این پرتاب علاوه بر آزمایشات ناسا، چندین محموله تجاری را هم به ناحیه قطب جنوب ماه خواهد برد.

شرکت Lunar Outpost کاوشگر را برای این سیستم طراحی می کند و می سازد و شرکت Honeybee Robotics هم از فناوری PlanetVac خود برای استخراج و انتقال یخ آب ماه استفاده می کند.

به طور خلاصه، اکنون زمان بسیار جالبی برای کاوش های فضایی است. علاوه بر ناسا و پروژه های تجاری مرتبط آن، چین و روسیه هم قصد دارند به طور مشترک یک پایگاه دائمی در ماه بسازند و برنامه های بلند مدتی هم برای انجام همین کار در مریخ دارند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1712

به "رسیدن انفجاری به آب در ماه تا سال 2023" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسیدن انفجاری به آب در ماه تا سال 2023"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید