راهِ هموارِ جهانی کردن نت های موسیقی همایون خرم

به گزارش مجله ستاره، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: با مطرح کردن پیشنهاد از سوی خانواده همایون خرم، نت های موسیقی این هنرمند فقید در دبیرخانه کمیته حافظه جهانی در سازمان اسناد بررسی و در صورت تایید، در این فهرست ثبت می شود.

راهِ هموارِ جهانی کردن نت های موسیقی همایون خرم

به گزارش خبرنگاران، همزمان با روز جهانی میراث دیداری و شنیداری سه شنبه 14 آبان، بابک شهرستانی - شاگرد بلاواسطه همایون خرم - با ویولن او، چند نت موسیقی از خرم را در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بازاجرا کرد و در کنار آن تصاویری از اجراهای همایون خرم به تصویر کشیده شد.

اشرف بروجردی - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران - در گفت وگو با خبرنگاران گفت: قصد داریم نُت نوشته های همایون خرم را در فهرست برنامه حافظه جهانی ثبت کنیم.

دبیر کمیته حافظه جهانی ادامه داد: برای ثبت این آثار در فهرست حافظه جهانی یونسکو، نخست باید پیشنهاد مطرح شود، سپس با بررسی آن در کمیته حافظه جهانی، برای ثبت آن تصمیم گیری شود، که در صورت تایید این آثار نخست باید در فهرست حافظه ملی ثبت شوند، سپس به فهرست منطقه ای و در نهایت به فهرست جهانی حافظه جهانی یونسکو اضافه می شوند.

رضا خرم - فرزند همایون خرم - نیز در سخنانی گفت: ثبت ملی نُت نوشته های همایون خرم اتفاق بزرگی است. پدرم همیشه شاکر بود که در موسیقی بعد از عارف، شیدا، ابوالحسن صفا و روح الله خالقی فعالیت کرده است.

او تاکید کرد: هنوز برخی از نت ها و نوشته های همایون خرم موجود است و خانواده برای ثبت آن ها در فهرست میراث ملی و جهانی توان خود را به کار می برد.

به گزارش خبرنگاران، در آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری؛ گروه موسیقی لیام نیز قطعاتی با سازهای کوبه ای و نی انبان اجرا کرد که در این زمینه نیز بروجردی به خبرنگاران گفت: این ساز بادی نیز به عنوان یک میراث شنیداری و دیداری و با توجه به قدمت و سابقه آن در شهرهای جنوبی کشور آن قدر اهمیت دارد که در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد.

نی انبان به دلیل فراگیری اش در گستره ملی در سطح کشور و جزایر خلیج فارس، 22 مهر 1394 با عنوان مهارت ساختن و نواختن نی انبان در گستره ملی با شماره 783 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و اکنون مقدمات برای ثبت جهانی این سازِ بادی برای ثبت در فهرست میراث جهانی فراهم تر است.

امیرهمایون خرم، نوازنده ویولن، موسیقی دان و آهنگساز، یکی از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران بود، او آهنگ سازِ برنامه های موسیقی ایرانی و برنامه گلها، استاد دانشکده موسیقی ملی، دارای درجه یک هنری معادل مدرک دکترا از شورای ارزشیابی هنرمندان ایران، رهبری ارکستر سازهای ملی و عضویت در شورای عالی موسیقی رادیو را نیز در رزومه کاری خود داشت.

درباره وی همچنین چهار کتاب غوغای ستارگان (خاطرات هنری مهندس همایون خرم)، ردیف اول چپ کوک، ردیف دوم راست کوک؛ شامل تعدادی از پیش درآمدها، چهارمضراب ها و رِنگ ها و چهارمقام ردیف ها و چهارمضراب های مهندس همایون خرم در ماهور، چهارگاه، همایون و اصفهان تالیف شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 558

به "راهِ هموارِ جهانی کردن نت های موسیقی همایون خرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهِ هموارِ جهانی کردن نت های موسیقی همایون خرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید