تمرینات ورزشی ممکن است از آلزایمر جلوگیری کند

به گزارش مجله ستاره، شواهد به دست آمده از چندین آنالیز بیانگر آن است، فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی ممکن است آغاز بیماری آلزایمر را به تأخیر انداخته و یا از آن جلوگیری کند.

تمرینات ورزشی ممکن است از آلزایمر جلوگیری کند

به گزارش خبرنگاران، شواهد به دست آمده از چندین آنالیز بیانگر آن است، فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی ممکن است آغاز بیماری آلزایمر (AD) را به تأخیر انداخته و یا از آن جلوگیری کند.

به گفته کارشناسان، درافراد مسن، تمرینات هوازی باعث افزایش حجم ماده خاکستری و سفید و جریان خون و بهبود عملکرد حافظه می گردد.

محققان می گویند، فعالیت بدنی می تواند به پیشگیری از بیماری آلزایمر یاری کند، اما تحقیقات نو نشان می دهد که ورزش های هوازی ممکن است کُندی انقباض در هیپوکامپ (قسمتی از مغز که در بخش حافظه موثر است) را به همراه داشته باشد و از این طریق به پیشگیری از زوال عقل یاری کند.

پژوهش های اجرا شده بعلاوه بیانگر آن است، Cathepsin B (CTSB) کاتپسین در افراد مسن که ورزش هوازی انجام می دهند، پس از 26 هفته افزایش یافته است.

این مطالعه که در مجله Frontiers in Endocrinology منتشر شد، نشان داد ارتباط مثبت بین CTSB و شناخت و تعدیل قابل توجه متابولیت های چربی در زوال عقل، از تأثیرات مفید آموزش ورزش بر عملکرد مغز و سلامت مغز در افراد بدون علامت در معرض خطر پشتیبانی می نماید.

توانایی مقدار گیری اثرات ورزش بر نشانگرهای زیستی سیستمیک مرتبط با خطر ابتلا به AD و ارتباط آنها با تغییرات کلیدی متابولومیک ممکن است اقدامات پیشگیری، نظارت و درمان را در پی داشته باشد.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1709

به "تمرینات ورزشی ممکن است از آلزایمر جلوگیری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرینات ورزشی ممکن است از آلزایمر جلوگیری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید