تأکید مجدد هادی العامریبر لزوم تکمیل پروژه بندر فاو عراق

به گزارش مجله ستاره، به گزارش خبرنگاران به نقل از بغداد الیوم، هادی العامری رهبر ائتلاف فتح عراق مواضع جدیدی را در قبال طرح بازسازی و توسعه بندر فاو مطرح و بر لزوم تکمیل هرچه سریعتر این پروژه تأکید کرد. وی در این خصوص گفت: تنها راه حل بهره برداری از بندر استراتژیک فاو، سرمایه گذاری بر روی طرح بازسازی و توسعه آن است.

تأکید مجدد هادی العامریبر لزوم تکمیل پروژه بندر فاو عراق

بر اساس این گزارش، العامری همچنین گفت: مشارکت شرکت های چینی و کره ای در طرح بازسازی و توسعه بندر فاو مشروط به تأمین بودجه سرمایه گذاری توسط عراق است. این فرصتی است که عراق می تواند برای تکمیل پروژه بندر فاو فراهم کند.

پیشتر ائتلاف فتح با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود: پروژه های استراتژیک نظیر بندر فاو می توانند نقش مهمی در حل و فصل بحران اقتصادی کشور داشته باشند؛ کما اینکه آینده کشور نیز در گرو چنین پروژه هایی است. طی ماه ها و هفته های اخیر شاهد آن بودیم که به دلیل عدم تعهد شرکتِ طرف قراردادِ پروژه بندر فاو، این پروژه عملاً تعطیل شده است. ما خواستار بکارگیری راهکارهایی هستیم که به این مشکل انتها دهد.

طرح بزرگ بازسازی و توسعه بندر فاو عراق از آوریل سال 2010 آغاز شده و با گذشت بیش از 10 سال، بغداد نه تنها طرح را به انتها نرسانده، بلکه پروژه مذکور پیشرفت چندانی نیز نداشته است و محافل عراقی سنگ اندازی های دولت آمریکا را یکی از دلایل اصلی آن می دانند.

حال پس از گذشت این مدت، اخیراً یک شرکت چینی که اقدام به عقد قرارداد با دولت عراق برای ساخت بندر کرده بود، کنار گذاشته شد و شرکت کره ای دوو در این زمینه قراردادی را با بغداد به امضا رسانده است اما این شرکت نیز اعلام کرده که باید مفاد قرارداد تغییر یابد و خواستار پول بیشتری شده است.

مخالفان شرکت کره ای دوو می گویند که کره جنوبی در واقع تابع اوامر آمریکا است و از سوی دیگر پیشنهاد ارائه شده از سوی آن، شامل ساخت یک برنامه با بودجه دولتی عراق و با وامی به میزان 2 میلیارد و 650 میلیون دلار به مدت 4 سال است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1385

به "تأکید مجدد هادی العامریبر لزوم تکمیل پروژه بندر فاو عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأکید مجدد هادی العامریبر لزوم تکمیل پروژه بندر فاو عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید