ایران یا بحرین؟ دادگاه تصمیم می گیرد!

به گزارش مجله ستاره، سپردن میزبانی گروه C رقابت های انتخابی جام جهانی، همان گروهی که تیم ملی در آن حضور دارد، به بحرینی ها هنوز بحث برانگیز و پرماجراست. در واقع از آنجا که فدراسیون فوتبال قبلی ایران بیش از آنکه پیگیر مسائل و امورات تیم ملی باشد، سرگرم حضور در انتخابات فدراسیون فوتبال بود، کنفدراسیون فوتبال آسیا هم از فرصت استفاده کرد و میزبانی ای که عنوان شده بود از هر زاویه ای حق ایران است، گرفت و به بحرین سپرده شد!

ایران یا بحرین؟ دادگاه تصمیم می گیرد!

اعطای میزبانی متمرکز گروه C به بحرینی ها در شرایطی اتفاق افتاده که تیم ملی از همین حالا کارش برای صعود به مرحله دوم انتخابی جام جهانی به، اما و اگر کشیده شده و خود بحرین یکی از جدی ترین رقبای ایران در راه صعود به مرحله بعدی این رقابت هاست. در این گروه الان شرایط به گونه ای است که عراق و بحرین بالاتر از ایران ایستاده اند و طبیعتا از شانس بیشتری هم برای صعود برخوردار هستند. دو تیمی که در ملاقات های رفت پیروز به شکست ایران شده اند حالا با دریافت حق میزبانی ایران، امید زیادی دارند تا یکی از قدرت های آسیا را از رسیدن به جام جهانی بازدارند.

اینکه چرا میزبانی این گروه حق ایران بود دو دلیل بسیار روشن دارد؛ اول اینکه خود AFC میزبانی متمرکز گروه های مختلف مرحله انتخابی را به تیم های حاضر در سید یک سپرد. در این بین دو مورد شامل استثنا شد؛ یکی ایران و دیگری استرالیا. درباره استرالیا که خود این کشور از پذیرش میزبانی عذر خواست و دلیل آن هم شیوه نامه های سفت و سخت این کشور در راه مبارزه با شیوع ویروس کرونا بود. در خصوص ایران، اما با وجود تمایل این کشور و حضورش در سید یک، AFC میزبانی را به بحرین سپرد!

مورد دوم اینکه ایران سه بازی از چهار بازی مرحله رفت را در خانه رقبا به میدان رفته و امید زیادی داشت با سه میزبانی دور برگشت و فزونی در آن ها به عنوان تیم صدرنشین راهی مرحله بعدی گردد، ولی کنفدراسیون فوتبال آسیا دوباره با نادیده دریافت این امر، میزبانی را به ایران نداد. این مورد و ظلم آشکاری که به فوتبال ملی شد یک بار دیگر اهمیت لابی و اعمال نفوذ در AFC را نشان داد؛ امری که ایرانی ها از آن هم بی بهره مانده اند. نه اینکه ایران کرسی ای در آسیا نداشته باشد، بلکه کرسی ای که به نام ایران در اختیار مهدی تاج در کنفدراسیون فوتبال آسیا و با عنوان نایب رئیسی قرار گرفته، بی خاصیت تر از چیزی بود و هست که جای امیدواری برای بازکردن گرهی از مسائل را داشته باشد.

در نهایت با توجه به همین موارد، فدراسیون جدید فوتبال ایران خیلی سریع اعتراضش را به AFC اظهار داشت، ولی مطابق با انتظار وقتی پاسخ روشنی از این نهاد دریافت نکرد، اعتراض را به CAS (دادگاه عالی ورزش) برده و حالا امیدوار است این دادگاه، با رعایت عدالت، میزبانی را از بحرین بگیرد و به ایران بسپارد.

در شکایت طرف ایرانی از AFC به حق آشکار میزبانی ایران (با توجه به میهمان بودن در بازی های رفت) اشاره شده و هم زمان دو موضوع دیگر هم عنوان شده که از آن به عنوان ایراد یاد شده است؛ اول اینکه به نظر می رسد AFC بدون درجریان گذاشتن این موضوع با کمیته اجرائی اش، میزبانی را به بحرین سپرده که اگر اثبات گردد، خودش تخلف روشنی است.

دوم اینکه نقش و تأثیر شیخ سلمان، رئیس کنونی AFC در اعطای میزبانی به بحرین هم باید روشن گردد. شیخ سلمان خودش بحرینی است و ایرانی ها اعتقاد دارند به دلیل آنکه شانس بیشتری به کشورش دهد، این میزبانی را به بحرین سپرده است.

از طرفی AFC هم دو دلیل برای ندادن میزبانی به ایران عنوان نموده است؛ اولی مسئله مهار و مقابله با شیوع ویروس کروناست. این نهاد اعتقاد دارد نرخ ابتلا به کرونا در ایران بسیار بالاست و به گزارش هایی اشاره نموده که عنوان شده بیمارستان های ایران دیگر جایی برای پذیرش بیمار کرونایی جدید ندارند.

مورد دوم هم به مسئله حق پخش این رقابت ها و اسپانسر های AFC مربوط می گردد که عنوان شده تحریم های اعمال شده بر ایران، امورات بانکی را سخت و در نتیجه شرایط را برای اسپانسر ها سخت می نماید.

ایران، اما هر دو موضوع را بهانه ای از سوی AFC تلقی نموده و از دادگاه عالی ورزش خواسته هرچه سریع تر نسبت به این پرونده اقدام کند. دلیل اینکه ایران تقاضای رسیدگی سریع به این پرونده را هم دارد کاملا تعیین است؛ این رقابت ها قرار است خرداد برگزار گردد و این نگرانی وجود دارد که با اهمال مجدد در این پرونده، شانس میزبانی ایران به طور کامل از بین برود. به همین دلیل به نظر می رسد دادگاه عالی ورزش هم تصمیم گرفته پرونده شکایت ایران از AFC را در رأس امور قرار دهد.

طبق اطلاعیه سه بندی که فدراسیون فوتبال ایران روی خروجی سایتش گذاشته، دادگاه عالی ورزش 10 روز به AFC مهلت داده تا دفاعیاتش درباره اعطای میزبانی به بحرین و ندادن آن به ایران را ارائه کند. اگر این دفاعیات از سوی دادگاه قابل قبول تشخیص داده نگردد، ایران این شانس را دارد تا میزبان ادامه بازی های گروه سوم انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1603

به "ایران یا بحرین؟ دادگاه تصمیم می گیرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران یا بحرین؟ دادگاه تصمیم می گیرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید