ازدواج شیرین است اما به شرط و شروط ها...

به گزارش مجله ستاره، ازدواج شیرین است به شرط و شروط ها؛ آقا پسر، تحصیلات عالیه، خانه، ماشین، شغل، خانواده ثروتمند و سرمایه خوبی برای دریافت عروسی باشکوه در یکی از باغ تالارهای معروف شهر داشته باشد و البته مهمتر از همه مهریه سنگینی به اندازه سال تولد دختر خانم متعهد گردد.

ازدواج شیرین است اما به شرط و شروط ها...

از آن طرف دختر خانم، سن پایین، تحصیلات عالیه و شغل داشته باشد و جهیزیه دهن پُر کنی به خانه بخت بیاورد و البته همه آنها هم مارک باشد؛ خلاصه آنکه اگر همه شرایط فراهم بود که خطبه عقد جاری می گردد و حداقل در آغاز ازدواج همه به به و چه چه می نمایند و اگر نبود که به هزار و یک علت چه دختر و چه پسر قید ازدواج را می زنند و هر کدام بهانه ای برای ازدواج نکردن می آورند.

اما هستند هم دختر و پسرهایی که در این میان به هم دل می بندند و جشن عقد و عروسی شان را به زمانی موکول می نمایند که حداقل یکی از شرایط لازم برای ازدواج همچون شغل فراهم شده باشد؛ به عنوان مثال چهار سال از نامزدی افسانه و علیرضا می گذرد و افسانه حلا از طولانی شدن دوره نامزدی اش خسته شده.

او به خبرنگار مجله ستاره می گوید: من به هر کاری راضی ام ولی علیرضا راضی نمی گردد، ای کاش سطح توقعاتش کمتر بود، و به خاطر من، هر شغلی را می پذیرفت...

افسانه 24 ساله و دانشجوی فوق لیسانس است، نامزدش علیرضا، پسردایی او، 29 ساله و کارشناسی عمران دارد؛ خواستگاری شان به صورت سنتی اجرا شده و حالا 4 سال است که نامزد هستند.

حالا مشخص زمان عقد و عروسی به کار پیدا کردن علیرضا وابسته شده و قرار نیست تا پیدا نشدن شغل علیرضا هیچ برنامه ریزی برای جشن عقد انجام گردد. پدر افسانه اجازة عقد نداده و شرط عقد را منوط به پیدا شدن شغل برای علیرضا دانسته است و خود افسانه هم معتقد است به هر کاری که نامزدش پیدا کند راضی است اما علیرضا نمی پذیرد.

توصیه افسانه به سایر دختران این است که در ازدواج سختگیری های بیجا نداشته باشند و بپذیرند که هیچ انسانی کامل نیست و نباید توقع داشت مرد کمبودها و نداشته های دختران را بعد از ازدواج جبران کند.

فاطمه 27 ساله و دانشجوی دکتراست و نامزدش نیز هم سن وی، دارای مدرک کارشناسی است و در عسلویه مشغول به کار؛ آنها 8 سال پیش در دوره کارشناسی هم کلاس بودند که بنا به مسائل و شرایط خاصشان از چند ماه پیش نامزد شدند. قرار بود شهریور عقد نموده و بهمن ماه امسال نیز مراسم عروسی شان را بگیرند.

فاطمه فاصله های زمانی دوره نامزدی تا عقد و عروسی را برای شناخت بیشتر طرف مقابل و خانواده های همدیگر مفید دانسته است.

او چنین زمانی را فرصتی برای پس انداز و برنامه ریزی برای آغاز زندگی در شرایط سخت مالی دانست و اعتقاد دارد که پسر و دختر حتی اگر ده سال نیز با هم آشنا باشند، بعد از دوره نامزدی به خاطر پر رنگ شدن حضور خانواده ها، رابطه شان شکل دیگری از شناخت را نشان می دهد.

شناخت طرف مقابل اصلا به معنی شناخت خانواده وی نیست، چرا که مسائل جزئی در رابطه با خانواده ها وجود دارد که که باید با صبوری حل شوند وگرنه ممکن است تا پای به هم خوردن نامزدی نیز پیش برود.

وی، مسائل ازدواج را مهریه های سنگین و هزینه های زیادِ تشکیل زندگی دانست و همچنین مقایسه کردن را نیز عامل منفی دیگری در زندگی دانسته است.

فاطمه به دختران توصیه کرد که نباید توقع روزهای صرفا شیرین و بدون مشکل داشته باشند، چرا که وجود روزهای سخت زندگی مشترک را کامل می نماید. غالب دختران و پسران شناختی از نفس ازدواج ندارند و بدون مشاوره، مطالعه و خودشناسی ازدواج می نمایند که انجام این امور روند زندگی را خیلی آسان می نماید.

مهتاب 26 ساله و همسرش 32 ساله و هر دو فوق لیسانس اند و همسرش شاغل در یکی از ادارات است؛ آنان در سال 97 نامزد شده بودند، آشنای دور بوده و خواستگاری شان به شکل سنتی اجرا شده بود، تیر ماه همان سال عقد نموده و قصد داشتند در همان سال نیز ازدواج نمایند که به خاطر شرایط بد مالی و تورمی که در سال 97 شاهدش بودند هنوز نتوانسته اند زیر یک سقف بروند.

مهتاب در انتخاب خود، اخلاق و منش و تعهد همسرش را ملاک قرار داده و خودش می گوید سطح توقع اش زیاد نبوده و توقع ماشین و یا خانه را از همسرش نداشته است؛ آنها از روز اول به هم قول دادند که شرایط یک زندگی آرامش بخش را برای همدیگر فراهم نمایند و از زندگی آینده اش توقعی جز این نداشته باشند.

بعضی خانواده ها انتظار دارند وقتی برای پسرشان به خواستگاری می روند، خانواده مقابل توقعی از آنها نداشته باشد ولی وقتی برای دختر خودشان خواستگار می آید قضیه فرق می نماید، این اظهارنظر مهتاب است که گاها در بین دوستان و اطرافیان اش دیده و شنیده است.

وی معتقد است، اگر خانواده ها توقع بالا از خواستگار دخترشان دارند، بهتر است دختر با بردباری با خانواده صحبت نموده و مسائل را حل نماید تا کوتاه بیایند.

مهتاب مسائل مالی را یکی از مسائل ازدواج دانسته و گفته، وقتی دختر و پسر در جامعه به قصد ازدواج با هم آشنا شدند، اگر احساس نمایند برای هم مناسب نیستند، آن نامزدی را بهم می زنند اما خانواده ها به هم خوردن این نامزدی را خیلی زشت می دانند و به راحتی با این قضیه کنار نمی آیند که این امر ممکن است به یک ازدواج ناپیروز بینجامد.

مهتاب به دختران توصیه کرد در سن پایین ازدواج ننموده و احساسی برخورد ننمایند و بدانند از زندگی چه می خواهند، و سطح توقعات خود را پایین بیاورند.

دکتر عزت دیره، روانشناس در گفت وگو با خبرنگار مجله ستاره، مهمترین مشکل ازدواج را مسائل مالی دانسته و البته تصریح نموده، اعتماد بین فردی افت نموده که در زمینه ازدواج تاثیر گذاشته است.

او ادامه داده، انتظارات افراد در ازدواج خیلی بالا رفته و همه به علت افزایش رقابت در داشتن زندگی تجملاتی، مهریه های غیر واقع بینانه و مسائلی از این دست است، این مسائل پیچیده بوده و نمی توان گفت مقصر کیست یا راهکار ساده ای برای آن داد که اگر اینطور بود آمار ازدواج کاهش نمی یافت.

این روانشناس بالینی، نقش آگاهی به وسیله خانواده، رسانه های معتبر، و آموزش های سبک زندگی سالم در مدارس و... را موثر دانست و گفت: با وجود گسترش دسترسی به اطلاعات و مهارت های ارتباط بین فردی، آگاهی بسیاری از افراد پایین است.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است که دوران نامزدی برای شناخت بیشتر از طرف مقابل و خانواده ها با یکدیگر است، کوشش برای شناخت در اثر تعامل اتفاق می افتد و بی توجهی به نشانه های مهم خصوصیات فردی و خانوادگی مانع تصمیم گیری مناسب است. البته زمان هم نقش مشخص نماینده ای دارد، نباید آنقدر کوتاه باشد که شناختی حاصل نگردد و نه آنقدر طولانی که دلسردی یا بی اعتمادی به وجود بیاورد.

وی ادامه می دهد: عدم دخالت های بیجا، انتقال تجربه های مفید، هدایت درست برای ارتباط موثر، و کوشش برای شناخت خانواده فرد مقابل، عدم برخورد هیجانی و عجولانه، همدلی با فرزندان جوان و حمایت مالی و اجتماعی از آنها از تاثیرهای مثبت خانواده در ازدواج پیروز فرزندانشان است.

شرکت در کارگاه های آموزش خانواده، مهارت های زندگی و ارتباط سالم زناشویی، مشاوره ازدواج و استفاده از مشاوره های کارشناسان روانشناسی، در نظر دریافت ملاک های مهم در انتخاب همسر، شناخت از خانواده و فرهنگ فرد مورد نظر و انتظارات آنان، آگاهی از حقوق خود و همسر و تعهد نسبت به همسر در صورت اقدام به ازدواج از جمله راهکارهایی است که دکتر دیره به جوانان توصیه می نماید.

گزارش از: فاطمه توانا، خبرنگار مجله ستاره بوشهر

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 265

به "ازدواج شیرین است اما به شرط و شروط ها..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج شیرین است اما به شرط و شروط ها..."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید