ابزار و تجهیزات لازم برای کمپینگ و هایکینگ چیست؟

به گزارش مجله ستاره، کمپنیگ و هایکینگ به سبک های سفر رایج امروزی تبدیل شده اند. همراه داشتن وسایل و تجهیزات مناسب در این سفرها به شما یاری می نماید تا سفر راحت تری را داشته باشید.

ابزار و تجهیزات لازم برای کمپینگ و هایکینگ چیست؟

سفر به سبک کمپینگ و هایکینگ بیش از پیش رایج شده اند. با توجه به شرایط خاص این سبک سفرها تجهیزات مناسب به خود را احتیاج دارند. در هنگام کمپ زدن یا هایکینگ ممکن است با مسائل به خصوصی روبرو شوید که در صورت داشتن تجهیزات مناسب و ضروری به راحتی می توانید از پس آن ها بربیایید و بهتر است که با داشتن برخی تجهیزات از وقوع یک سری مسائل پیشگیری کنید. در زیر به این تجهیزات اشاره کردیم تا با تهیه آن ها سفر آسوده تر و کم دردسرتری را داشته باشید.

اصولا سبک های کمپینگ و هایکینگ در یک سفر با یکدیگر همراه می شوند. به این ترتیب مسافران هم می توانند در طبیعت باشند و از طبیعت وحشی لذت برند و هم با کمپ زدن به جای صرف هزینه برای هاستل یا هتل ها، کمی از پول شان را پس انداز نمایند.

هدف شما از کمپ زدن یا هایکینگ هرچه که باشد، در زیر به تجهیزات لازم برای این سبک سفر اشاره کردیم.

تجهیزات برای کمپ زدن

چادر

چادرها دارای مقدار ها و اشکال و قیمت های متفاوتی هستند. اگر قصد دارید سبک سفر کنید و نمی خواهید درگیر باز و جمع کردن چادر شوید، می توانید از انواع swag، bedroll و bivouac sack بهره ببرید که جمع و جور، بدون چارچوب و ضدآب هستند و به راحتی برپا می شوند.

اگر در سفرتان احتمال هوای ابری در جنگل وجود دارد، برای گلی نشدن و داشتن خوابی راحت، یک بانوج (هاموک- hammock) ضدآب طویل با خود ببرید. این هاموک ها شما را از گل محفوظ می دارد و نوع با پشه بند آن، شما را از شر حشرات نیز نجات می دهد.

کیسه خواب

کیسه خوابی مناسب با شرایط آب و هوایی منطقه ای که به آن سفر می کنید را با خود بردارید. به طور کلی هرچقدر که هزینه بیشتری برای آن صرف کنید، کیسه خواب سبک تر و کوچک تری خواهید داشت. البته بردن یک زیرانداز بلند را هم از قلم نیاندازید. زیرانداز نه تنها خواب راحت تری را برای شما رغم می زند، بلکه سرمای زمین را به خود می گیرد و کمتر با زمین در ارتباط هستید.

کوله پشتی

لباس هایتان (مخصوص جوراب ها و لباس زیرتان) حتما باید خشک باشند. تجهیزات و لباس هایتان را در کیف های خشک بگذارید (ضدآب باشند) به عنوان مثال کیف های برند اورتلیب (Ortelib) بسیار مناسب هستند. از یک کوله پشتی راحت و خوب بهره ببرید و وسایل زیادی را با خود نبرید.

لباس ها

برترین لباس هایی که توانایی خریدشان را دارید، تهیه کنید. لباس های سبک با پارچه قابل تنفس مثل گرتکس که زود خشک می شوند، بسیار مناسب هستند. بردن یک بارانی یا بادگیر را از قلم نیاندازید و یک حوله با بافت ریز بردارید، چراکه هم رطوبت را به خود جذب می نماید و هم زودتر خشک می گردد.

چای یا قهوه

قرار نیست که انرژی دهنده خود را به طبیعت نبرید. بهتر است که از یک لیوان عایق بهره ببرید.

خوراکی ها و گاز

گازهای مناسب زیادی برای کمپینگ وجود دارد، ولی می توانید از نوع با دود کم و بسیار کارآمد گاز کمپینگ وودگس (Woodgas Camp Stove) بهره ببرید.

تصفیه نماینده های آب

اگر قصد ندارید که آب با خود بردارید و منطقه ای که به آن می روید آب تصفیه شده ندارد، بهتر است از قرص های تصفیه آب بهره ببرید یا اگر قصد استفاده از ابزار تصفیه آب دارید، می توانید از استرپین (steripen) (steripen.com) یا میکروفیلترهای MSR بهره ببرید. استریپن باکتری ها را با استفاده از اشعه فرابنفش از بین می برد و میکروفیلتر MSR با استفاده از فیلترهایی، آب را تمیز می نماید.

شارژرهای خورشیدی

اگر احتیاج دارید که وسایل دیجیتال تان همواره شارژ داشته باشند، می توانید از شارژرهای خورشیدی همانند شارژرهای تولیدشده به وسیله شرکت جوز (solarjoos.com) بهره ببرید. البته می توانید از ابزارهای تکنولوژی هیچ استفاده ای نکنید و از بودن در طبیعت لذت ببرید.

پماد، کرم و پودر

فراموش کردن دفع نماینده حشرات و کرم ضد آفتاب باعث می گردد که در انتهای سفر به علت سوزش ناشی از آفتاب سوختگی و پوست پشه زده تان بسیار رنج ببرید، که این شرایط قطعا چندان خوشایند نخواهد بود. در منطقه ها استوایی حتما از پودر گرمای پریکلی (prickly heat powder) (که یک پودر خنک نماینده و صاف نماینده برای از بین بردن خارش ها، جوش های به وجود آمده از گرما و سوزش های پوستی در اثر روبروه با آب داغ است. این پودر از روغن های اصلی و طبیعی خنک نماینده ساخته شده است) این پودر همچینین شما را از شر سوزش های عرق نیز در امان می دارد. با زدن این کرم در شب، آسایش خود را برای داشتن خوابی آرام رغم خواهید زد.

جعبه یاری های اولیه کوچک

جعبه ای را که حاوی کمپرس سرد، باندها، دستمال مرطوب استریل شده، چسب نواری، کرم یا ژل ضدعفونی نماینده، مرهم و مسکن ها باشد را با خود بردارید. بهتر است که یک دوره ابتدایی احیا قلبی ریوی و تنفسی (CPR) را نیز یاد گرفته باشید.

تجهیزات برای هایکینگ

دوربین دو چشمی

یک دوربین دوچشمی خوب را برای تماشای حیوانات (به خصوص پرنده ها) با خود ببرید. اگر پول داشتید، حتما یک دوربین دوچشمی دیجیتال تهیه کنید تا قادر به ضبط صحنه هایی که شاهد آن هستید، باشید. دوربین دوچشمی با ضبط دیجیتال سونی (مدل DEV) این صحنه ها را با کیفیت فول اچ دی ضبط می نماید و به این ترتیب در صورت مشاهده کروکودیل آب های شور مدرکی برای اثبات گفته های خود خواهید داشت.

کیسه آب

اگر دوست ندارید از بطری های آب بهره ببرید، کیسه آب همانند کیسه های طراحی شده به وسیله کمل بک (Camelback) می توانند جایگزین مناسبی باشند. این کیسه حاوی لوله ای است که به کیسه آب موجود در کوله پشتی متصل شده است و به راحتی به آب دسترسی خواهید داشت. البته هنگامی که در حال صخره نوردی با هر دو دست تان هستید، بهتر است از آن ننوشید.

جی پی اس

گرچه می توانید از جی پی اس گوشی هوشمندتان بهره ببرید (البته در صورتی که نرم افزار مناسب برای این کار را تهیه کنید و صرفا متکی به اپلیکیشن های نقشه تلفن تان که با قطع ارتباط کارایی ندارند، نباشید)؛ اما بسیاری از اپلیکیشن های گوشی های هوشمند مخصوص هایکینگ نیستند و عمر باتری ضعیفی دارند. شما می توانید از یک جی پی اس دستی مخصوص همانند جی پی اس های گارمین (Garmin) یا مگلان بهره ببرید. این جی پی اس ها نقشه های توپوگرافی با جزئیات دارند و بسیار قوی هستند و در صورت افتادن و ضربه، مقاوم هستند و از آن به عنوان قطب نما نیز می توانید بهره ببرید.

حواس تان به زالوها باشد

اگر به منطقه ای سفر می کنید که زالو دارد، کمی احتیاط کنید. گرچه روش تضمینی برای در امان ماندن از دست آن ها وجود ندارد، ولی هایکرها با استفاده از روش هایی، از گزند آن ها به خوبی در امان مانده اند. می توانید از دفع نماینده حشرات یا روغن اکالیپتوس بهره ببرید یا جوراب های محافظت نماینده در برابر زالو، بوت و کفش ضدآب یا گتر بپوشید یا یک تکه چوب آغشته به نمک با خود حمل کنید. به نظر می رسد که زالوها از نمک متنفر هستند، بنابراین در صورت مشاهده آن ها کمی نمک به لباس های خود بزنید.

باتوم

باتوم پیاده روی یا چوب هایکینگ یا هر نام دیگری که می خواهید روی آن بگذارید، بسیاری از هایکرها به ضرورت استفاده از آن هنگام پیاده روی، مخصوصا در مسیرهای شیب دار تاکید می نمایند.

ابزار ضروری

یک جعبه یاری های اولیه، تعدادی کبریت یا یک فندک و یک ابزار گرمایشی در صورت اقامت در شب در یک منطقه سرد، همراه خود داشته باشید. بعلاوه یک چاقو و هدلایت (یا چراغ قوه) نیز با خود ببرید. اگر به منطقه ای برفی می روید، یک یخ شکن و لباس اضافه نیز می تواند مفید باشد.

منبع: کجارو / -+https%3A
انتشار: 9 اسفند 1400 بروزرسانی: 9 اسفند 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1965

به "ابزار و تجهیزات لازم برای کمپینگ و هایکینگ چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابزار و تجهیزات لازم برای کمپینگ و هایکینگ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید