آیا دنباله سفید رنگ هواپیماها بر تغییرات اقلیمی تاثیر دارد؟

به گزارش مجله ستاره، دانشمندان بر این باور هستند که دنباله سفیدرنگی که موتور هواپیماهای جت هنگام پرواز از خود در آسمان بر جای می گذارند تغییرات اقلیمی را تشدید می نماید.

آیا دنباله سفید رنگ هواپیماها بر تغییرات اقلیمی تاثیر دارد؟

مجله ستاره: یورونیوز نوشت: نتیجه یک تحقیق جدید نشان می دهد که با افزایش تعداد پرواز هواپیماها تا سال 2050 میلادی، تاثیر تغییرات آب و هوایی سه برابر خواهد شد. بنا به این پژوهش که در نشریه فیزیک و شیمی اتمسفری (Atmospheric Chemistry and Physics) منتشر شده است تاثیر دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماهای جت بر تغییرات اقلیمی از تاثیر دی اکسید کربن نیز بیشتر خواهد شد.

دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماهای جت در عمل با حفظ گرمایی که از سطح زمین به سمت بالا راهنمایی می گردد به تغییرات اقلیمی دامن می زنند.

در این تحقیق دانشمندان از افزایش میزان سفرهای هوایی تا سال 2050 و همچنین افزایش تشکیل دنباله های سفیدرنگ در جریان پروازها به دلیل پیشرفت های فناوری، به عنوان عواملی یاد نموده اند که تاثیر صنعت هوانوردی بر تغییرات اقلیمی را افزایش می دهد.

از تاثیر دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماها بر گرمایش زمین در سال 2005 به عنوان عامل اصلی نقش آفرینی صنعت هوانوردی در تغییرات اقلیمی یاد شده بود. طبق تحقیق هایی که در آن موقع صورت گرفته بود صنعت هوانوردی عامل پنج درصد از تاثیراتی است که بشر بر اقلیم بر جای گذارده است.

هر چند بنا به این تحقیقات سهم کنونی صنعت هوانوردی در تغییرات اقلیمی از سهم خودروها و وسایل حمل و نقل زمینی کمتر است اما پیش بینی ها نشان می دهد که سهم هواپیماها در تغییرات اقلیمی با افزایش مسافرت های هوایی افزایش خواهد یافت.

منتقدان پژوهش منتشر شده در نشریه فیزیک و شیمی اتمسفری تاکید می نمایند که پیش بینی های این تحقیق بیش از حد بدبینانه است. با این حال آنها نیز قبول دارند که سیاستگذاران باید برای مقابله با تاثیر دنباله سفیدرنگ موتور هواپیماها گام های بیشتری بردارند.

منبع: چمدان
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 291

به "آیا دنباله سفید رنگ هواپیماها بر تغییرات اقلیمی تاثیر دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا دنباله سفید رنگ هواپیماها بر تغییرات اقلیمی تاثیر دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید