آیا در مریخ دریاچه آب شور وجود دارد؟

به گزارش مجله ستاره، تحلیل داده های مدارگرد مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا و یاری دریافت از دریاچه های زیرزمینی گرینلند، احتمال وجود دریاچه های آب شور، که زیر قطب جنوب مریخ هستند را افزایش می دهد.

آیا در مریخ دریاچه آب شور وجود دارد؟

خبرنگاران| تحلیل داده های مدارگرد مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا و یاری دریافت از دریاچه های زیرزمینی گرینلند، احتمال وجود دریاچه های آب شور، که زیر قطب جنوب مریخ هستند را افزایش می دهد.

به گزارش خبرنگاران؛ حدود دو سال پیش، تیمی از دانشمندان از کشف هیجان انگیز یک سطح بازتابگر درخشان در زیر لایه های یخ، در قطب جنوب مریخ خبر دادند. این تیم به سرپرستی روبرتو اوروزی (انستیتوی ملی اخترفیزیک ایتالیا) 29 تصویر راداری از مدارگرد مارس اکسپرس را آنالیز کردند که بیش از 4 سال این منطقه را تحت نظر داشته است.

در پروژه جدید که توسط سباستین لاورو و همکارانش در مجله نیچر چاپ شده است، 134 تصویر راداری گرفته شده در طول بیش از 10 سال را آنالیز می نمایند.

محققان نه تنها وجود احتمالی یک دریاچه را تأیید کردند، بلکه دریافتند که این دریاچه همتایانی نیز دارد. آن ها می گویند: این دریاچه توسط استخر های کوچکی از آب یا مناطق مرطوب، احاطه شده است. عظیمترین دریاچه احتمالی حدود 20 کیلومتر عرض دارد. استخر های کوچکتر به صورت لکه هایی با عرض 5 تا 15 کیلومتر ظاهر می شوند. چه شباهتی بین گرینلند و مریخ وجود دارد؟ مطالعه جدید فقط 1 افزودن داده های بیشتر به پروژه قبلی پیشرفت نمی نماید. تیم تحقیقات همچنین از یک روش تجزیه و تحلیل کاملا متفاوت استفاده نموده است که در اصل، برای استفاده در زمین طراحی شده است.

اولین مشاهدات دریاچه های زیر یخ در سیاره خودمان از شواهد وجود توده های عظیم آب در زیر صفحات یخ زده قطب جنوب به دست آمد. اما روش های تشخیص این کشف در قطب جنوب، درمورد گرینلند با شکست روبرو شد، جایی که آب زیر لایه های یخ تکه تکه است و با مناطق یخ زده یا قسمت های زیرین مناطق خشک، مخلوط شده است؛ بنابراین زمین شناسانی که در گرینلند کار می نمایند روش جدیدی برای جستجوی مایعات زیر سطوح یخ زده ابداع کردند. آن ها تنها به روشنایی بازتاب شده از این سطح - مشابه کاری که اوروزی و همکارانش انجام دادند. اکتفا نکردند، بلکه به صاف بودن سطح انعکاس و چگونگی تغییر کیفیت آن از نقطه ای به نقطه دیگر نیز توجه کردند. آن ها متوجه شدند که سطوح بازتابنده درخشان نیز بسیار صاف هستند.

این مناطق همچنین از روشنایی و همواری نسبتا مداومی برخوردار بودند، درحالی که این ویژگی ها در اطراف این سطوح بیشتر تغییر می نماید. اینجا در زمین، زیر یخ های گرینلند، این ارتباط شواهد خوبی بر وجود دریاچه های زیرزمینی است. در مریخ نیز احتمالا همین طور است. چشم انداز هایی برای آب و زندگی در این جا یک مسئله حل نشده باقی می ماند؛ این که مریخ چگونه میتواند در زیر لایه های رسوبی قطب جنوب خود، ظرفیت نگه داری این مایعات را داشته باشد، جایی که دما باید بسیار کم باشد، احتمالا 120- درجه سلسیوس.

بعضی محققان معتقدند که این مناطق باید بسیار سرد باشد، بنابراین گرمای اضافی و لازم باید از اعماق و احتمالا ناشی از آتشفشان، به سطح برسد. در نهایت، محققان می گویند:شرایطی که باعث می گردد این منبع آب زیر سطح مریخ، مایع بماند، اکنون در بهترین حالت تنها یک حدس است.

بدون در نظر دریافت چگونگی وجود مایعات، شواهد برای وجود دریاچه های آب مایع زیر صفحات یخ، قوی است. چنین دریاچه هایی می تواند به عنوان سرپناهی برای زندگی در مریخ باشند. هر موجود زنده ای در مریخ در زیر این لایه های غبار و یخ می تواند از پرتو های کیهانی و تغییرات دمایی مریخ در امان بماند. 1200 متر عمق این لایه های یخ و غبار است که دسترسی به آن اکنون ممکن نیست. اما ممکن است روزی یک غواص برای کشف این زیستگاه مریخ ارسال کنیم. فقط تصور کنید که چه چیزی می توانیم در آنجا پیدا کنیم.

گذشته اسرار آمیز مریخ

حدس های زیادی در خصوص وجود آب (حداقل در گذشته بسیار دور) بر روی مریخ مطرح است و یکی از اهداف بشر این است که در آینده نه چندان دور، شرایط زندگی را بر روی این کره سرخ، فراهم آورد. البته خیلی ها هم از همین حالا در آرزوی یک سفر طولانی و بی بازگشت به مریخ هستند.

در حدود 4 میلیارد سال پیش، مریخ نیز درست مانند زمین سیاره ای گرم و بارانی بود. آب مایع در رودخانه های طویلی که در سطح مریخ جریان داشتند و به دریا ها و دریاچه های کم عمق ختم می شدند جاری بود. لایه ضخیمی از اتمسفر (جو) سیاره را پوشانده و آنرا گرم نگه می داشت.

اما وقتی مریخ میدان مغناطیسی جهانی اش را از دست داد به یک سیارۀ متفاوت تبدیل شد. بدون این سپر محافظ، این سیاره در معرض تابش خورشیدی نهاده شد و در نهایت توانایی پشتیبانی از آب مایع در سطحش را نداشت. مریخ امروز به شدت سرد و خشک است. رودخانه ها و دریا های سطح آن سالهاست که خشکیده و از بین رفته اند. اتمسفر سیاره نازک و ناچیز است و اگر میکروب های مریخی هنوز وجود داشته باشند، احتمالاً در لایه های زیرین و درونی مریخ گرد آمده اند.

این تصویر، یکی از مدل هایی است که برای آینده مریخ تصور می گردد (حدودا 100.000 سال بعد!) البته ایجاد آب و هوایی مثل زمین بر روی مریخ، بیشتر به یک رویاءپردازی و خیال شبیه است؛ و شاید بد نباشد همانقدر که به فکر ایجاد شرایط مشابه کره زمین در سیارات دیگر هستیم، به مراقبت و محافظت از خود کره زمین هم فکر کنیم!

منبع: skyandtelescope.org

منبع: فرادید
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1557

به "آیا در مریخ دریاچه آب شور وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا در مریخ دریاچه آب شور وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید