گردشگری مجازی، دور جهان با یک کلیک

به گزارش مجله ستاره، گردشگری مجازی یا گردشگری الکترونیک صنعت جدیدی است که عمری کمتر از 20 سال دارد. این گردشگری به معنای حضور در سرزمین دیجیتالی اطلاعات و ارتباطات و شبکه گسترده دنیای است که امکان مشاهده اطلاعات صوتی، تصویری و متنی را از دنیای واقعی اطراف ما در اختیارمان می گذارد. دور دنیا با یک کلیک، آرزویی بود که امروزه از مرحله آرزو به حقیقتی غیر قابل انکار مبدل شده است. با استفاده از سایت های موزه ها و اماکن باستانی دنیا می توان به دنیای اطلاعات متنی و تصویری از نمادهای تاریخ باستان دست یافت.

گردشگری مجازی، دور جهان با یک کلیک

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات جواب ویزای تحصیلی کانادا بعد از انگشت نگاری هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

بعضی از وبسایت های دولتی در اینترنت، امروزه سیستم های دوربین شهری خود را به سرزمین دیجیتال نیز پیوند داده اند. با این دوربین ها می توانید شهرهای مختلف را به صورت زنده مشاهده نموده و حتی از آنها عکس یادگاری بگیرید.

در مسافرت میزی یا مسافرت مجازی فرد به صورت فیزیکی سفر نمی نماید بلکه از طریق اینترنت، کتاب ها، تلویزیون و غیره به کشف دنیا می پردازد. به این نوع گردشگران، گردشگران نشسته نیز اطلاق می گردد. بسیاری از علاقه مندان به بازدید از موزه های بزرگ دنیا، از هرمیتاژ مسکو تا لورر پاریس، از تارنمای اینترنتی آنها برای مشاهده اطلاعات استفاده می نمایند. حتی، رزرو بلیت هواپیما، هتل، مسابقات بین المللی ورزشی و جشنواره فرهنگی هنری دنیای، امروزه با رفتارهای سازمانی الکترونیکی همراه شده است. با ارتقای سیستم های اطلاع رسانی و ارتباطی دولتی در اینترنت و گسترش دولت الکترونیک در سرزمین دیجیتال، می توان به توسعه گردشگری اینترنتی و استفاده از میلیون ها دلار فواید آن امیدوار بود. آنچه امروز به وضوح و روشنی قابل مشاهده و فهم است آن است که فناوری نقش بی دلیل و بسیار مهمی را در صنعت گردشگری و مسافرت ایفا می نماید. مسافران به مراتب بیشتر از قبل از فناوری استفاده نموده و اغلب صنعت گردشگری از این تمایلات و خواسته ها مزایایی نیز کسب نموده است.

هتل ها نیز از این رقابت عقب نمانده اند. در حال حاضر بسیاری از هتل ها خدمات اینترنتی رایگان ارائه می دهند و در این میان آن دسته از هتل هایی که اعتبار و به نوعی ستاره بیشتری دارند افزون بر اینترنت رایگان، ظرفیت های اضافی برای تماس های داخلی و دستگاه های فکس رایگان برای ارسال یا دریافت در اختیار مشتریان خود قرار می دهند.

البته فناوری هیچ گاه قادر نخواهد بود آن گرما و صمیمیتی را که افراد در یک برخورد دوطرفه کسب می نمایند، به آنها عرضه کند فعالان حوزه گردشگری باید از تبحر و مهارت پرسنل خود در استفاده مفید از فناوری اطمینان کافی داشته باشند. فناوری تنها به اندازه توانایی افراد استفاده نماینده آن، مفید است. در بیشتر موارد مراکز گردشگری از افرادی ناکار آمد و بی مهارت در به کارگیری تجهیزات و دستگاه های خود استفاده می نمایند که در این زمان به جای بهره وری مناسب از تکنولوژی و برطرف معایب، بر مسائل خود می افزایند

اگر چه پیشرفته ترین رایانه ها هم نمی توانند احساسات انسانی را به افراد عرضه نمایند اما استفاده سودمند و بهینه از فناوی می تواند بسیاری از مسائل در حوزه گردشگری را مرتفع کند. به عنوان مثال هیچ چیز در صنعت گردشگری بیشتر از اتلاف وقت و زمان، مسافران و مشتریان را عصبانی نمی نماید. استفاده مفید از رایانه ها در مورد مسائل ساده ای همچون چک کردن زمان ورود و خروج یک مسافر از هتل، به میزان بسیاری زیادی در برطرف استرس ها مفید بوده و فرصت انجام دیگر کارها را برای مسافران فراهم خواهد آورد.

گردشگری مجازی یک اقدام مالی است که امروزه از طریق بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه عرضه می گردد و افرادی نظیر روزنامه نگاران، عکاسان، جغرافی دانان و نویسندگان را به کار می گیرد تا بتواند خدمات بهتری به مردم ارائه کند. یکی دیگر از مسائلی که در صنعت گردشگری مورد توجه قرار گرفته است، راه اندازی تورهای مجازی قبل از برگزاری یک تور حقیقی است. این قبیل تورها به یاری تصاویر ویدیوئی و عکس های سه بعدی، چشم اندازهای زیبایی را از محل سفر عرضه می نمایند تا تمایل افراد برای انجام مسافرت های واقعی افزایش یابد. مسئولان تورهای مجازی معمولاً عکس هایی را روی اینترنت به نمایش می گذارند که بسیار با کیفیت است و در یک صحنه می تواند تمام جزئیات یک مکان را نمایان کند. این نوع گردشگری برای معرفی جاذبه های باستانی، بناهای جذاب، اشیای قیمتی و هر پدیده مادی دارای فرم و حجم و اندازه کاربرد دارد و برای تمام کشورها به ویژه کشورهای در حال توسعه که اغلب امکانات و زیر ساخت های مناسب و کافی ندارند و یا احداث و توسعه آنها بسیار گران تمام می گردد مناسب است.

منبع: کتاب گونه های گردشگری نوشته رحیم یعقوب زاده

منبع: الی گشت
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 685

به "گردشگری مجازی، دور جهان با یک کلیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری مجازی، دور جهان با یک کلیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید