چگونه در هوا پیما با والدینی که با کودک خود سفر می نمایند، رفتار کنیم؟

به گزارش مجله ستاره، حتماً تا به حال پیش آمده است که در هواپیما همسفر کوچکی داشته باشید که قدری باعث برهم خوردن آسایش شما گردد. آیا می دانید در این شرایط بهتر است چگونه رفتار کنید تا خاطره بدی از شما در فکر کودک یا والدینش باقی نماند؟ با خبرنگاران همراه باشید.

چگونه در هوا پیما با والدینی که با کودک خود سفر می نمایند، رفتار کنیم؟

در هر سفر هوایی معمولاً یک یا چند مسافر کوچک و دوست داشتنی به همراه والدینشان هستند. برخی از مسافران از تماشا آن ها فوراً ناراحت می شوند؛ چراکه فکر می نمایند قرار است این بچه ها آسایش را از آن ها و دیگران سلب نمایند. بیایید قدری مثبت بیندیشیم و با رفتار صحیح، سفر خوبی را برای خود و سایر مسافران رقم بزنیم و به یاد داشته باشیم ممکن است رفتار نادرست ما برای همواره در فکر بچه ها باقی بماند. در این مقاله می خواهیم برخی از مسائل والدین در هواپیما و راه کارهای آن را با شما درمیان بگذاریم.

برخی از مسافران هواپیما وقتی نوزادی در هواپیما آغاز به گریه کردن می نماید ، چنان نگاه هایی به والدین او می نمایند که والدین بیچاره به شدت دچار استرس می شوند . به همین علت است که بیشتر کسانی که نوزاد دارند از پرواز ترس دارند. بهتر است با رفتار درست خود و غرولند نکردن، والدین را دچار استرس نکنیم تا آن ها هم بتوانند نوزاد خود را آرام نمایند. درواقع می توان گفت، پرواز شرایطی را فراهم می نماید که والدین بتوانند به دیگران نشان دهند از پس کودک خود برمی آیند یا خیر. در صورتی که از پس این کار بر نیایند ، اعتماد به نفسشان تحت الشعاع قرار می گیرد . این نکته را در نظر داشته باشید که شما به عنوان مسافران هواپیما چاره دیگری جز تحمل گریه نوزاد ندارید؛ چرا که اتاق دیگری وجود ندارد که به آن بروید یا امکان ترک هواپیما را ندارید. پس چه بهتر که قدری تحمل کنید و والدین نوزادان را درک کنید تا آن ها هم بتوانند کودک خود را آرام نمایند.

گاهی اوقات هم افراد بدخلقی که تحمل گریه نوزادان را ندارند، به چشم غره رفتن اکتفا نمی نمایند . مثلاً هنگام گریه نوزاد به والدین او می گویند لطفاً کودک خود را ساکت کن! اگر روزی در این شرایط قرار گرفتید، باید با خوشرویی به این افراد بگویید که من تمام تلاشم را می کنم ، اما واقعاً متاسفم که صدای گریه شما را اذیت می نماید . شاید این جواب مؤدبانه خشم این افراد را کم تر کند. اگر هم مسافری هستید که در کنار این والدین نشسته اید ، بهتر است با گفتن جمله ای به آن ها اعتماد به نفس و آرامش دهید. مثلاً بگویید شما واقعاً کار سخت و بزرگی می کنید ، یا بگویید به غرولند کردن این افراد ترشرو توجه نکنید!

وقتی بچه ای درهواپیما به جایگاه شما ضربه می زند یا به شیوه های مختلف آزارتان می دهد ، باید به یاد داشته باشید که شما نمی توانید بچه های دیگران را تربیت کنید. به عنوان مثال می توانید به والدین آن ها بگویید مطمئن نیستم متوجه شدید یا نه اما کودک شما به جایگاه من ضربه می زند . البته شاید اگر با خود کودک حرف بزنید در حریم امن تری قرار می گیرید. درنظر داشته باشید، اغلب مردم نمی خواهند که کودکشان مزاحم کسی باشد اما گاهی اوقات والدین حواسشان نیست و هیچ عمدی در کار نیست. گاهی اوقات آن ها خسته اند، مثلاً بازرسی انرژی زیادی را از آن ها گرفته است. شاید دیده باشید که اگر در این شرایط شما هم بخواهید به این افراد حرفی بزنید حتی اگر حرفتان منطقی باشد، آن ها از کوره در می فرایند و با شما رفتار بدی می نمایند . البته این اتفاق ها به ندرت روی می دهد . حتماً شما هم این جمله را از پدر و مادرها شنیده اید که با مهربانی به کودک خود می گویند : متاسفم عزیزم ولی تو نمیتونی به جایگاه جلویی دست بزنی! بنابراین می بینیم در بیشتر مواقع والدین حواسشان کاملاً به آسایش دیگران است.

وقتی بچه ای به پشت جایگاه شما ضربه می زند ، نگاه کردن به او می تواند بسیار کارساز و مؤثر باشد به شرط آنکه این کار را بتوانید به خوبی انجام دهید. کاری که معمولاً افراد توانایی انجامش را ندارند و تنها باعث ترس کودک یا ایجاد یک حس بد در او می شوند . همان طور که می دانید بچه های کوچک معمولاً از غریبه ها حرف شنوی ندارند. پس اگر نمی توانید با یک نگاه معمولی و نه غضب آلود ، بچه ها را متوجه اشتباه خود کنید، بهتر است با والدین آن ها صحبت کنید. اگر هم کودک بیش از 7 سال سن دارد می توانید با مهربانی از او بخواهید به جایگاه شما ضربه نزند و اگر کار خود را متوقف نکرد، آن وقت با والدینش صحبت کنید.

برخی افراد می گویند پدر و مادرهایی که نوزاد دارند، هرگز نباید با نوزادان خود سوار هواپیما شوند. به نظر شما این حرف درست است؟ گاهی اوقات پدر و مادرها در شرایطی قرار می گیرند که مجبورند کودک خود را با خود به سفر ببرند. آن ها در جشن عروسی یا برخی رستوران ها که محیط مناسبی برای کودک نیست، می توانند کودک خود را به پرستار بسپارند اما هنگام سفر حتماً باید کودک خود را همراه خود ببرند. مخصوصاً اگر کودک آن ها شیرخوار یا بسیار کم سن و سال باشد؛ بنابراین این عقیده اصلاً عملی نیست.

راه رفتن بچه ها در هواپیما مسئله دیگری است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. آن ها می توانند بلند شوند و همراه کودک خود در راهروی هواپیما قدم بزنند؛ همان طور که سایر مسافران رفت و آمد دارند. اما نباید به کودک خود اجازه دهند به تنهایی در راهرو راه برود؛ چراکه راه رفتن در هواپیما اصلاً کار راحتی نیست و شاید خطرناک هم باشد. علاوه براین آسایش مسافران دیگر هم ممکن است بر هم بخورد و باعث اعتراض آن ها گردد.

توصیه دیگری که برای شما داریم این است که وقتی پدر و مادری به همراه کودک خود در جایگاه پشتی یا بغلی شما جای می گیرند ، در همان لحظه اول بهتر است لبخند بر لب داشته باشید و صمیمانه رفتار کنید البته به طورکلی لبخند بر لب داشتن همواره زیباست. تصور کنید والدینی با دو کودک خود در کنار شما می نشینند ، بهتر نیست به جای درهم کشیدن اخم های خود به آن ها لبخند بزنید. بدین ترتیب آن ها دست کم متوجه می شوند که شما در لحظه اول از وجود دو کودک وحشت ننموده اید .

اما چطور می توان بچه ها را برای مدتی طولانی در هواپیما سرگرم کرد؟ تا همین چند سال پیش والدین برای سرگرم کردن بچه ها از وسایلی مناسبی مثل کتاب های رنگ آمیزی و پازل استفاده می کردند . اما امروزه بچه ها بازی های جدیدتری در تبلت های خود دارند . بازی هایی که همواره کودک را راضی نگه نمی دارند . وقتی کودک شما بی قراری می نماید بهتر است با او صحبت کنید مثلاً به او بگویید دوست داری با هم در راهرو هواپیما قدم بزنیم؟

برخی از والدین در خانه با کودک خود تمرین ساکت بودن می نمایند؛ تبلت و هدفونی به دست کوچولوهای خود داده و آن ها را مجبور می نمایند ساعت ها بی سرو صدا در یک جا بنشینند. این کار واقعاً هوشمندانه و خوب است؛ به شرط آنکه به کودک یاری کند تا چیز جدیدی یاد بگیرد. اما باید آنچه را که در موردش اطلاعات کافی ندارند از کودک خود دور نمایند.

بسیاری از پدر و مادرها در اقدامی عجیب، چیزهایی مثل آسپیرین، توپک های گوش، آب نبات و .. با خود دارند تا با دادن این چیزها به اطرافیان خود از ناراحتی آن ها بکاهند و شاید بتوانند این مسئله را درک نمایند که آن ها با یک نوزاد سفر نموده اند . اما همه ما باید این نکته را درک کنیم و با آن کنار بیاییم که به عنوان یک انسان احتیاج داریم با کودک خود سفر کنیم . بنابراین والدین نباید از اینکه با کودکشان سفر نموده اند احساس شرمندگی نمایند و از کسی معذرت خواهی نمایند.

منبع: کجارو / travelandleisure.com
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1967

به "چگونه در هوا پیما با والدینی که با کودک خود سفر می نمایند، رفتار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در هوا پیما با والدینی که با کودک خود سفر می نمایند، رفتار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید