واردات گاز از کشور ترکمنستان متوقف شده است

به گزارش مجله ستاره، یک مقام مسئول گفت: از دی ماه سال 95 واردات گاز از کشور ترکمنستان متوقف شده است.

واردات گاز از کشور ترکمنستان متوقف شده است

به گزارش خبرنگاران؛ رحمت اله خرمالی رئیس اداره آسیای مرکزی سازمان توسعه تجارت گفت: حجم صادرات کشور در سال گذشته به یک میلیارد دلار رسید علت اصلی این موضوع داد و ستد کالا در عوض گرفتن گاز از ترکمنستان بوده است.

این کارشناس گفت: دولت سیزدهم اولویت اصلی دیپلماسی را مالی دانسته و به ویژه بر ارتباط با 15 کشور همسایه تاکید دارد، علاوه بر این ترکمنستان دروازه ورود به آسیای مرکزی برای کشور ما است و این کشور با داشتن یک هزار و 200 کیلومتر مرز زمینی یکی از کشور های همسایه ما است.

او گـفت: از دی ماه سال 95 واردات گاز از کشور ترکمنستان متوقف شد و علاوه بر آن کشور ما بدهی هایی برای واردات برق و ریل کشی به بار آورد.

بیشتر بخوانید

  • 677 میلیارد تومان به مستمری بگیران سازمان بهزیستی کشور پرداخت شد

خرمالی گفت: عمده مبادلات در بحث صادرات گاز از ترکمنستان بوده، زمانی که این صادرات متوقف گردد منابع ارزی و عایدی های ارزی کاهش پیدا کرد. عمده اقتصاد ترکمنستان بر صادرات گاز، فرآورده های نفتی و نساجی است که این عامل باعث کاهش صادرات شده است.

او گفت: با ارزیابی پتانسیل های کالاهای وارداتی این کشور به نظر می آید ظرفیت صادراتی یک میلیارد دلاری، با مکانیزم فعلی ظرفیت 400 تا 500 میلیون دلاری برای صادرات داشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 بهمن 1400 بروزرسانی: 4 بهمن 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1926

به "واردات گاز از کشور ترکمنستان متوقف شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات گاز از کشور ترکمنستان متوقف شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید