راهنمای عکاسی پرتره پاییزی

به گزارش مجله ستاره، پاییز. پادشاه مرموز و سحرانگیز فصل ها. فصلی که همواره در قلب هنرمندان جایگاه ویژه ای داشته است. مخصوصا عکاس ها و البته نقاش ها که همواره مسحور رنگ ها و نور های بی نظیرش می شوند. بسیار از عکاسان از جمله آقا

راهنمای عکاسی پرتره پاییزی

پاییز برای عکاسان فصل وفور رنگ ها و نور های فوق العاده است. اگر از این نور ها و رنگ ها به درستی استفاده گردد، می توان تصویری ثبت کرد که حسادت همگان را برانگیزد. حتی برای عکس های خانوادگی نیز پاییز پشت زمینه های بی نظیری خلق می نماید که در هیچ فصلی نمی توان یافت. در این مقاله من بچه های خودم را برای ثبت چند پرتره پاییزی به جنگل برده ام. عکاسی از بچه های دیگران همواره آسان تر است پس این موضوع می تواند چالش جالبی را ایجاد کند.

تدارک و آمادگی

آمادگی اولیه کلید هر نوع عکاسی ای است. البته دانستن نیاز به باتری های کاملا شارژ شده، کارت حافظه های خالی و تجهیزات تمیز شده هوش زیادی نمی خواهد اما بسیار مهم است که همه این موارد را چند بار چک کنیم. خالی کردن کارت حافظه برای تازه کار ها بسیار ترسناک است چرا که باید اطمینان حاصل نمایند همه تصاویر را به رایانه خود منتقل نموده اند. درست است که با فرمت کردن کارت حافظه همه چیز از دست می رود اما گفته شده تک تک پاک کردن عکس ها ممکن است باعث تداخل داده ها و از بین رفتن تصاویر گردد. پس بهتر است کارت حافظه را فرمت کنیم. بهتر است آب وهوا را چک کنیم چرا که این عامل مهم در این فصل می تواند به سرعت تغییر کند. سعی کنید چندین منبع هواشناسی را آنالیز کنید. بیرون رفتن دسته جمعی برای عکاسی، طی مسافتی شاید طولانی با اتومبیل و در آخر خراب شدن کل برنامه بخاطر باران بسیار دردناک است. البته اگر پوشاک مناسب داشته باشید، حتی باران در پاییز نیز می تواند موقعیت خوبی را برای عکاسی خلق کند. طلوع و غروب خورشید به ما برترین نور را می دهند. البته بیرون کشیدن خانواده از تخت خواب در صبح زود برای عکاسی همواره سخت است. برای آغاز عکاسی حدود یک ساعت قبل از غروب خورشید برنامه ریزی کنید. این ساعت طلایی روز مورد علاقه بسیاری از عکاسان حرفه ای است چرا که نور بسیاز زیبا و مجذوب کننده است و حتی گاهی می توان از خود چشم انداز غروب نیز استفاده کرد. به زمان غروب خورشید در منطقه زندگی تان دقت کنید چرا که این روز ها بسیار زود تاریک می گردد و شما برای عکاسی قبل از غروب خورشید حداقل به یک ساعت زمان نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که همه لباس مناسب برتن داشته باشند. هوا این روزها رو به سردی می رود و با این کار در زمان بازگشت به اتومبیل یکی از دغدغه های شما کاسته می گردد. به من اعتماد کنید، درحالی که داریم از گرمای مطلوب آخرین اشعه های آفتاب لذت می بریم، باور نخواهید کرد با غروب خورشید چقدر سریع هوا سرد می گردد. بعلاوه چند لباس اضافه برای همه بیاورید چرا که ممکن است لباس ها گلی و خیس شوند. زمین خوردن در این فصل طبیعی است! حتما با خودتان تنقلات و آب همراه داشته باشید مخصوصا زمانی که بچه ها را همراه خود دارید. بچه ها زودتر از شما گرسنه و خسته می شوند پس تنقلات و آب می تواند زمان بیشتری آن ها را سرپا نگه دارد تا بتوانید عکس های بهتری ثبت کنید. نکته: وقی از بچه های دیگران عکس می گیرید، از خود پدر و مادرشان بخواهید که خوراکی وتنقلات بیاورند. هرگز خودتان به بچه ها غذا ندهید چرا که ممکن است به غذای خاصی حساسیت داشته باشند.

هدایت هایی برای لباس مناسب پرتره پاییزی

لباس مناسب برای عکاسی پرتره بسیار مهم است ولی این موضوع در پاییز حتی تفاوت بیشتری نیز ایجاد می نماید. سعی کنید همه لباس ها یی با رنگ های طبیعی به تن داشته باشند که یا با تن های رنگ درختان و برگ ها هماهنگ باشد یا با آن ها ترکیب گردد. پسر من در این روز ژاکتی قرمز به تن نموده چرا که در پاییز رنگ قرمز و بنفش به وفور یافت می گردد. دخترم لباس های سیاه و سفید به تن دارد چرا که این ترکیب همواره پیروز، با محیط هماهنگ می گردد. پسرم بعلاوه یک کلاه خاکستری دارد تا با خواهرش هماهنگ گردد. سعی کنید بین لباس های افراد تضاد مخربی وجود نداشته باشد. برای این هدف پیش از آغاز سفر عکاسی با همه بر سر یک ترکیب به توافق برسید. بعلاوه سعی کنید مدل ها، تی شرت ها و گرمکن هایی با لوگو های بزرگ و براق نداشته باشند. اگر انتخاب با پسر من بود، می خواست روی همه چیز لوگوی جنگ ستارگان داشته باشد!! این موضوع باعث می گردد عکس هایتان زمان دار شوند و در آینده مجذوب کنندهیت خود را از دست می دهند. کوشش کنید چند لباس و انتخاب اضافی همراه داشته باشید. این لباس ها نه تنها به تنوع در عکس هایتان یاری می نمایند بلکه در زمانی که لباس ها مخصوصا به وسیله بچه ها گلی یا خیس می گردد نیز به کارتان می آیند.

مکان

لوکیشن یا مکان برای هر سبکی از عکاسی بسیار مهم است مخصوصا در پاییز که ضروری است برترین رنگ ها و بافت ها را داشته باشیم. در پاییز همه چیز بسیار سریع تغییر می نماید. رنگ برگ ها می تواند در طول دو روز کاملا تغییر کند و معمولا این تغییرات سریع تر از انتظار شما هستند. در این مقاله من بیشتر روی رنگ هایی که در اوایل اکتبر (نیمه های مهر ماه) وجود دارند، تمرکز نموده ام. می توانید ببینید که برگ ها هنوز روی درختان هستند ولی یک باد قوی در نیمه شب می تواند آن ها را زمین بریزد. پس بعد از یافتن مکان مناسب زیاد منتظر نشوید. من در اینترنت در پی یک باغ گیاه شناسی گشتم چرا که این مکان ها پر از رنگ های مختلف روی درختان هستند. البته بیشتر منطقه ها درخت دار اطراف خانه شما می توانند خوب باشد. در تگ های شبکه های اجتماعی در پی عکس های روز های اخیر در مناظق نزدیک تان بگردید تا ببینید در این زمان هر منطقه ای چه وضعیتی دارد. اینستاگرام، تویتر و حتی تریپ ادوایزر (Trip Advisor) برای اینکار بسیار ایده آل هستند. با این کار ممکن است جاهایی را بیابید که قبلا فکرش را هم نمی کردید. مترجم: در کشور عزیز ما زیبایی های پاییز از اواخر مهرماه آغاز می شوند و بسته به منطقه جغرافیایی تا اواخر آذرماه ادامه دارند. در منطقه ها گرمسیر گاهی تا نیمه دی هم برگ های زیبا را خواهید یافت. معمولا درخت های مرکبات پاییز زیبایی ندارند پس اگر در منطقه ها گرمسیر هستید در پی درخت هایی مثل خرمالو یا گردو بگردید.

بخش تکنیکی و فنی

برای این روز، من از دوربین کانن 5D مارک 3، یک لنز 70-24 مارک 2 و یک لنز 200-70 مارک 2 استفاده نموده ام. البته این دوربین و لنز ها بسیار حرفه ای هستند ولی دوربین های نو همگی می توانند تصاویر زیبایی را ثبت نمایند. چه یک DSLR باشد، چه دوربین خانگی و چه حتی دوربین تلفن همراه. در حقیقت حتی دوربین آیفون 6 نیز ترکیب زیبایی از رنگ ها را ثبت می نماید. اگر از یک دوربین DSLR استفاده می کنید، می توانید از راه بازی با دیافراگم بدون تغییر مکان، عکس های متنوعی را بگیرید. برای گرفتن یک عکس با پشت زمینه بسیار محو، دیافراگم را تا حد امکان باز کنید (کمترین عدد- م). در لنز های امروز من این عدد f2.8 است ولی بعضی لنز ها حداقل عددی کمتر یا بیشتر دارند. حتی اگر از یک لنز کیت استفاده می کنید باید حداقل عدد 5 را برای بازترین دیافراگم داشته باشید. اگر می خواهید هم خانواده تان هم برگ ها تحت تمرکز و واضح باشند، از دیافراگم های بسته مثل f11, f8 یا حتی f22 بهره ببرید. مراقب باشید که با f22 سرعت شاتر بسیار کاهش می یابد پس مجبورید برای جبران این موضوع (چراکه باعث لرزش دست می گردد- م) حساسیت ایزو را بالا ببرید.

عکس با دیافراگم f2.8 برای ثبت پشت زمینه کاملا محو

عکس با دیافراگم f8 نمایش واضح تری از پشت زمینه

عکس با f22 که باعث می گردد پشت زمینه ای کاملا واضح داشته باشیم. در این دیافراگم سرعت شاتر کاهش چشمگیری داشت که مرا وادار به افزایش حساسیت ایزو کرد

من عکس های بالا را در حالت تقدم دیافراگم (Av در کانن و A در نیکون) گرفته ام. در این حالت شما دیافراگم را انتخاب می کنید و دوربین درباره سرعت شاتر مناسب تصمیم می گیرد. حواستان باشید سرعت شاتر خیلی کم نگردد (حداقل 1/60). اگر کمتر شد حساسیت ایزو را بالا ببرید. من شخصا همواره با فرمت RAW عکاسی می کنم چرا که بعد از عکاسی انعطاف بیشتری را به من می دهد. هرچند در دوربین های نو فرمت JPEG نیز بسیار منعطف است و کمتر پیش می آید که در زمان ویرایش خراب گردد. بعضی از دوربین ها به شما اجازه ذخیره همزمان هر دو فرمت RAW و JPEG را می دهند. این قابلیت بسیار مفید است چرا که در صورت نیاز می توانید از RAW بهره ببرید. تراز سفیدی یا White Balance برای عکس های پاییزی من از تراز سفیدی ابری استفاده می کنم چرا که رنگ ها را کمی گرم تر می نماید. البته چون فرمت عکاسی RAW را نیز دارم، خیالم راحت است چرا که تراز سفیدی بعدا قابل تغییر است. اگر از نرم افزار داخلی شرکت سازنده دوربین استفاده می کنید، تغییر تراز سفیدی عکس های گرفته شده بسیار ساده است.

گرفتن لبخند ها و عکس العمل های طبیعی از بچه ها

شما بچه ها خودتان را خوب می شناسید. می دانید چه آهنگی آن ها را سر ذوق می آورد و برای شاد کردنشان بهتر است چه رفتاری بکنید. هرچند بچه های تان با شما خیلی راحتند و ممکن است زمانی که دارید تنظیمات مناسب را انتخاب می کنید، تصمیم بگیرند بفرایند! در اینجا چند هدایت را برای گرفتن عکس العمل های طبیعی تقدیم تان می کنم. در تصاویر این مقاله، من از بچه هایم خواستم که به شدت بدون هیچ دلیلی بخندند. این موضوع یک عکس العمل غیر طبیعی بزرگ را به من داد که البته درست است تصویر فانتزی زیباییست ولی چیزی نیست که ما در پیش هستیم. اتفاقی که افتاد این بود که پس از خندیدن بچه ها کاملا آرام شدند و لبخندی طبیعی را بر لب داشتند. بچه ها فکر کردند چه کار بامزه ای! و این فکر باعث شد لبخندی طبیعی برای مدتی بر لب داشته باشند. اگر بیشتر از یک بچه دارید از یکی از آن ها بخواهید به دیگری یک راز را بگوید. این کار همواره باعث ایجاد خنده های ریز و شیطنت آمیز می گردد. اگر فقط یک بچه دارید از او بخواهید با شما یا دوربین درباره هرچیزی که مورد علاقه اش است، صحبت کند. پسر ما می تواند ساعت ها درباره جنگ ستارگان یا داستان های مارول صحبت کند. با دخترم می توانیم درباره ریاضیات صحبت کنیم و واکنش های مختلفی را ببینیم. یک آهنگ را بخوانید و عمدا در بخش هایی اشتباه کنید. به دلایلی بچه ها فکر می نمایند این موضوع بامزه ترین اتفاق در جهان است. درکل ، هرکار بکنید که حواسشان پرت گردد و عکس العمل های طبیعی داشته باشند. هرکاری به جز گفتن: حالا بگید سیییییییب!

ویرایش عکس ها

برای ویرایش، من از Camera RAW استفاده می کنم که بخشی از فتوشاپ است. هرچند بیشتر دوربین ها برنامه های مخصوص خود دارند. البته می توانید ازAdobe Lightroom بهره ببرید که نسبتا مقرون به صرفه تر است! در این عکس ها فرایند ویرایش را بسیار ساده نگه داشتم. اصلی ترین کاری که کردم این بود که به بخش ساچوره Saturation بروم و رنگ های قرمز، زرد و سبز را افزایش دهم. این کار تغییر زیبا و موثری را روی عکس ها ایجاد کرد.

و در آخر...

لطفا هرطوری که شده عکس هایتان را چاپ کنید. به عنوان والدین، ما بسیار در گرفتن عکس از بچه هامان فعال هستیم ولی هیچ کاری با این عکس ها نمی کنیم. خیلی نگران ثبت خارق العاده ترین عکس ها نباشید. فقط عکسی که موقعیتی از خانوادتان را نشان می دهد، بگیرید و آن را چاپ کنید. آیا شما عزیزان خبرنگارانیی نیز از این فصل زیبا عکاسی نموده اید؟ مثل همواره با خبرنگاران همراه باشید. منبع: Digital Photography Schoolمنبع: کجارو
انتشار: 3 خرداد 1401 بروزرسانی: 3 خرداد 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2036

به "راهنمای عکاسی پرتره پاییزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای عکاسی پرتره پاییزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید