خبرنگاران مصرف غذاهای سرخ شده عامل بروز بیماری قلبی و سکته مغزی

به گزارش مجله ستاره، تهران- خبرنگاران- محققان بین المللی با تجزیه و تحلیل تحقیقات پیشین دریافتند مصرف غذای سرخ شده با افزایش احتمال بروز بیماری های شدید قلبی و سکته مغزی ارتباط دارد.

خبرنگاران مصرف غذاهای سرخ شده عامل بروز بیماری قلبی و سکته مغزی

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری مدیکال نیوز، در این مطالعه که با تجزیه و تحلیل اطلاعات 26 تحقیق با همکاری بیش از یک میلیون داوطلب انجام گرفت، تعیین شد افرادی که بیشترین میزان غذای سرخ شده را در طول هفته مصرف می نمایند، در مقایسه با افرادی که کمترین میزان این نوع غذاها را دریافت می نمایند، 28 درصد بیشتر در معرض بیماری های شدید قلبی، 22 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی مزمن و 37 درصد بیشتر در معرض ابتلا به نارسایی قلبی قرار دارند.

همچنین تعیین شد با افزایش مصرف هفتگی غذای سرخ شده به میزان 114 گرم، خطر بروز این بیماری ها به ترتیب به میزان 3، 2 و 12 درصد افزایش می یابد.

به گزارش سازمان دنیای بهداشت بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر دنیا است. کاهش وزن، کلسترول، چربی، کنترل قند، اجتناب از تنش و استرس و ورزش منظم روزانه مهمترین عوامل در کنترل این عارضه هستند.

سکته مغزی به دلیل وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها بوجود می آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می گردد و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند.

حدود 85 درصد از تمام موارد سکته های مغزی بر اثر انسداد یک شریان مغزی یا یک لخته خون ایجاد می گردد که به آن سکته مغزی ایسکمیک گفته می گردد. گاهی نیز سکته مغزی هموراژیک (خونریزی) است که در اثر پارگی عروق مغزی ایجاد می گردد.

در حال حاضر سکته مغزی مهمترین عامل ناتوانی در سراسر دنیا و دومین علت مرگ و میر است. نکته حائز اهمیت این است که این عارضه به طور کامل قابل پیشگیری است.

در امسال 80 میلیون نفر در سراسر دنیا از سکته مغزی جان سالم به در بردند؛ ولی بسیاری از این افراد با چالش های اساسی از قبیل ناتوانی جسمی، مسائل ارتباطی، تغییر در نحوه تفکر و احساسات، از دست دادن شغل و درآمد و روابط اجتماعی روبرو هستند.

فشار خون، استعمال دخانیات، چاقی و نداشتن فعالیت بدنی از جمله مهمترین دلایل سکته مغزی محسوب می گردد.

رژیم غذایی گیاهی غنی از آجیل، سبزیجات و دانه هایی مانند سویا، خطر بروز سکته مغزی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Heart منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1435

به "خبرنگاران مصرف غذاهای سرخ شده عامل بروز بیماری قلبی و سکته مغزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مصرف غذاهای سرخ شده عامل بروز بیماری قلبی و سکته مغزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید