بقایای معماری اصفهان و کاشی های هفت رنگ صفوی در باغ عباس آباد

به گزارش مجله ستاره، کاشی هفت رنگ صفوی که در دست بعضی گردشگرنماها سالم مانده است، بازمانده ای از هنر و تکنیک معماری اصفهان و کاشکاری عصر صفوی بوده که در باغ عباس آباد برجای مانده است.

بقایای معماری اصفهان و کاشی های هفت رنگ صفوی در باغ عباس آباد

جهت دریافت خدمات طراحی لنداسکیپ ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مهمترین باغ غیر کویری ایران با دریاچه 10 هکتاری و جاذبه های منحصر بفرد و رویایی، تاریخ و طبیعت را به هم پیوند و نقش خاطره بر دل می زند. شاه عباس اول صفوی دستور ساختش را داده و یکسال طول کشید تا این بنای تاریخی احداث گردد و برج، کاخ و دریاچه را یکجا در خود جمع نموده است.

وسعت دریاچه عباس آباد بهشهر بالغ بر 10 هکتار بوده که در مرکز آن عمارتی به ارتفاع 18 متر قرار گرفته و در فصل آبگیری دریاچه به زیرآب می رود. گهگاه فقط سقف آن از آب بیرون می آید، اما در فصول کم آبی تمام عمارت از آب بیرون و نمایان است، اما شگفت انگیز آن است که این ساختمان با اینکه بیش از نیمی از سال را در زیرآب به سر می برد اما پس از سالهای متمادی همچنان پابرجا و راسخ است.

دریاچه عباس آباد با صدا موج های آرام و دلنوازش، با انبوهی از درختان که دور تا دور اش قد برافراشته اند و در جنگل پنهانش نموده اند، با آواز پرندگان و بقایای عمارت تاریخی اش که یادگاری از دوران صفوی است، از برترین مقاصد برای لختی دور شدن از فضا پر دود و دم شهری و آرام گرفتن در طبیعت بی نظیر شهرستان بهشهر است.

شیوه های معماری در ایران هر کدام اوج های درخشان فرهنگ و تمدن ایران زمین است،شیوه معماری اصفهان یکی از بدیع ترین و زیباترین مکاتب معماری ایرانی است که به تزئینات فراوان و چشم نوازی سازه ها و بناها و بافت هایش معروفیت دارد.

موسوی مدیر مجموعه باغ عباس آباد با اشاره به وجود تکه هایی از کاشی هفت رنگ صوفی در این باغ که از دست بعضی گردشگرنماها مصون مانده است، می گوید: نوآوری در ارائه کاشی هفت رنگ یکی از مهمترین دستاوردهای شیوه معماری است، شیوه اصفهان در عصر صفویان بنیان قرار گرفت و به دلایل بسیاری در این دورۀ تاریخی، معماری ایرانی در ساختار و فرم و تزئینات دچار تحول شد.

وی اضافه نمود: سرعت بخشیدن به فرایند تزئینات به ویژه کاشیکاری موجب شد تا هنرمندان خلاق ایرانی کاشی هفت رنگ را به وجود بیاورند.

موسوی یادآور شد: دراستان مازندران آثار و بقایای معماری دوره صفوی به چشم می خورد که بیشتر به علت توجه شاه عباس یکم و استقرار این پادشاه مقتدر صفوی در این ناحیه بوده است.

مدیرمجموعه باغ غیرکویری عباس آباد آباد ادامه داد: ساخت دو شهر و ده ها بنا تاریخی که امروزه بخشی از آن برای ما به یادگار مانده است از مهمترین جلوه های علاقه شاه عباس به مازندران بوده است.

وی اضافه نمود: احداث چند باغ ایرانی در مازندران هم یکی از جذابیت های تاریخ معماری در مازندران عصر صفوی به تعداد می رود. بحرارم بارفروش(بابل)،باغشاه ساری، باغشاه اشرف(بهشهر) و باغ عباس آباد چند باغی است که به دستور مستقیم و یا غیرمستقیم این سلطان پدید آمده اند.

موسوی گفت: از این تعداد اما باغ عباس آباد با همان ویژگی ها و المان های معماری شیوۀ اصفهان برجای مانده است و ظرافت های هنری و اصالت های معماری آن دوره را به خوبی در خود حفظ نموده است.

این مسئول توضیح داد:مکانی که بیشتر یک خلوتگاه شاهانه بود تا تفرجگاه عمومی و در این مجموعه بقایای حمامی به چشم می خورد که زیبایی بسیاری دارد و تصوری شگفت از حمام های دورۀ صفوی را به فکر متبادر می نماید.

مدیر مجموعه باغ تاریخی و طبیعی عباس آباد اضافه نمود: آثار کاشیکاری این حمام تاریخی در باغ عباس آباد بسیار زیبا و نفیس است، این بقایا همان نوآوری کاشی هفت رنگ عصر صفوی است که یکی از مهمترین شاخصه های تزئینی مکتب معماری اصفهان به تعداد می رود.

تکه هایی از کاشی بازمانده در باغ تاریخی عباس آباد، در طول سالیان و بی توجهی بعضی گردشگران از بین رفته است.

کاوش باستان شناسی باغ عباس آباد

سیف الله فرزانه، مدیرکل میراث فرهنگی مازندران می گوید: فصل های مختلف کاوش باستان شناسی باغ عباس آباد بهشهر به همت میراث فرهنگی اجرا شده است که در بخش های مختلف آن ورودی باغ عباس آباد، فضاهای معماری، مصالح و مواد بکار رفته، سیستم های آب رسانی و... انجام شد.

وی، مساحت کل باغ را در حدود 530 هکتار توصیف کرد و گفت: این مجموعه در تاریخ 20 تا 21 هجری قمری همزمان با تاسیس شهر اشرف به دستور پادشاهان صفوی ساخته شد.

وی باغ عباس آباد را بر اساس شواهد به دست آمده یکی از بی نظیرترین باغ های ایرانی ازنظر تاریخی، فرهنگی و گردشگری معرفی کرد که بخش های مختلفی چون باغ، کاخ، سد، محورهای آب رسانی و حمام مجموعه تاریخی باغ را تشکیل می دهد، مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر یکی از تفرج گاه های شاه عباس صفوی در استان مازندران واقع شده است که از این مجموعه تاریخی به اسم شکوه باغ سازی ایرانی یاد می گردد.

مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر برخلاف سنت باغ های ایرانی که عموما در منطقه ها کویری ساخته می شوند در میان جنگل های سرسبز شمال کشور واقع شده است. این مجموعه با دارا بودن باغ های مختلف، کاخ وسط آب، دو برج آجری در عباس آباد بهشهر از مجموعه های دیدنی است.

مهر

منبع: گردشبان
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1752

به "بقایای معماری اصفهان و کاشی های هفت رنگ صفوی در باغ عباس آباد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقایای معماری اصفهان و کاشی های هفت رنگ صفوی در باغ عباس آباد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید