اگر در یک آپارتمان فردی به کووید-19 مبتلا گردد، احتمال ابتلای همسایگان چقدر است؟

به گزارش مجله ستاره، سیناپرس/ کووید-19 می تواند به وسیله تماس مستقیم، غیرمستقیم یا نزدیک با افراد آلوده و به واسطه ترشحات آلوده مانند بزاق و ترشحات تنفسی و یا قطرات تنفسی آنها که در صورت سرفه، عطسه و صحبت کردن از بدن خارج می گردد، منتقل گردد.

اگر در یک آپارتمان فردی به کووید-19 مبتلا گردد، احتمال ابتلای همسایگان چقدر است؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

حتی انتقال این ویروس به وسیله تماس غیرمستقیم شامل تماس فرد مبتلا با یک شی یا سطح آلوده نیز امکان پذیر است. حال این سوال ممکن است مطرح گردد، اگر در یک آپارتمان فردی به کووید-19 مبتلا گردد احتمال ابتلای همسایگان چقدر است؟

تماس نزدیک با فرد مبتلا به کووید-19 زمانی است که کسی برای 15 دقیقه در فاصله 2 متری یک فرد آلوده باشد یا از 2 روز قبل از آغاز بیماری تا زمان جدا شدن از بیمار کلا به مدت 15 دقیقه (مثلا سه دوره پنج دقیقه ای) در فاصله نزدیک بیمار باشد. تعریف دقیق تماس نزدیک سخت است. با این حال، 15 دقیقه در فاصله 2 متری یا کمتر می تواند به عنوان یک تعریف عملیاتی برای آنالیز تماس استفاده گردد.

مجاورت و میزان نزدیک شدن با فرد آلوده، مدت زمان مواجهه با او و احتمال فراوری ذرات ریز تنفسی توسط فرد آلوده از جمله عوامل تاثیر گذار در انتشار ویروس کرونا می باشند. با این توصیف ها در خصوص تماس نزدیک با فرد مبتلا، اگر فردی در یک ساختمان یا آپارتمان تست کرونا ویروس مثبت داشته باشد، وقتی همسایگان از مثبت شدن تست مطلع باشند با رعایت نکات بهداشتی می توانند از بیمار شدن خود جلوگیری کنند. رعایت فاصله اجتماعی و اقدامات بهداشتی از اهمیت زیادی برخوردار است.

امکان انتقال ویروس کرونا به وسیله هوا به ویژه در مناطق بسته وجود دارد. توصیه می گردد هر زمان که فرد از خانه خود به محوطه مشترک ساختمان می رود، از ماسک صورت کاملاً متناسب با صورت خود استفاده کند. برای جلوگیری از دست زدن به نرده های راه پله و درب اصلی ساختمان، بهتر است از دستکش های یکبار مصرف استفاده گردد.

اقدامات فاصله اجتماعی باید به شدت اجرا گردد و باید اطمینان حاصل گردد که بیش از دو نفر (متعلق به خانواده های مختلف) همزمان در آسانسور قرار نگیرند. در صورت امکان از آسانسور صرف نظر شده و هر زمان که ممکن است از راه پله استفاده گردد. از تجمع بیشتر از 10 نفر در فضاهای مشترک مجتمع های مسکونی خودداری شده و در هرگونه جمعی، فاصله حداقل 2 متری بین افراد رعایت گردد.

سطوحی که مرتبا در معرض لمس قرار دارند، در فواصل کوتاه تمیز و ضد عفونی شوند. فرد مراقب آنچه در خارج از منزل لمس می نماید (برای مثال صندوق پستی، دکمه های آسانسور یا نرده های راه پله) باشد. بلافاصله دستان خود را ضدعفونی کند و یک بطری ضد عفونی کننده دست با خود همراه داشته باشد. در نهایت، رعایت قانون طلایی حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک و دور نگه داشتن دست ها از صورت ضروی است.

در شواهد موجود احتمال ابتلای همسایگان در یک آپارتمان یا ساختمان به صورت عدد یا درصد بیان نشده است اما مانند هر فضای عمومی دیگری، در صورت تماس نزدیک با فرد مبتلا و عدم رعایت فاصله اجتماعی، احتمال ابتلا افزایش می یابد.

زندگی در یک ساختمان در خانه های جداگانه دلیلی برای ابتلا نیست از این رو اگر در یک آپارتمان تماس نزدیکی با همسایگان وجود نداشته باشد، جای نگرانی نیست. توصیه اصلی سازمان ها و محققین بر مبنای رعایت فاصله اجتماعی (حداقل 2 متر) و استفاده از ماسک است. در صورتی که یکی از همسایگان به کووید-19 مبتلا باشد، ضروری است به همه اعضای ساختمان اطلاع رسانی گردد تا آنها خود را ملزم به رعایت فاصله اجتماعی نموده و به پروتکل های بهداشتی توجه بیشتری کنند. سطوح و فضاهای مشترک در هر ساختمان ضروری است به طور مرتب ضدعفونی شده و از هرگونه تجمع در فضاهای بسته مشترک خودداری گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1584

به "اگر در یک آپارتمان فردی به کووید-19 مبتلا گردد، احتمال ابتلای همسایگان چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر در یک آپارتمان فردی به کووید-19 مبتلا گردد، احتمال ابتلای همسایگان چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید