کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر

به گزارش مجله ستاره، ایرنا/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر صورت گرفت.

کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر

احمدعلی اسدی، سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: فصل پنجم کاوش آبراهه های تخت جمشید در ادامه کاوش فصل چهارم و با هدف شناسایی چگونگی امتداد آبراهه های موجود در حیاط جنوبی کاخ تچر انجام شد.

این باستان شناس توضیح داد: نتایج این کاوش نشانگر این بود که یک آبراه فرعی از آبراه شرقی غربی شمال حیاط کاخ تچر جدا شده و به سمت جنوب و تا نزدیکی پیکان کاخ موسوم به اچ امتداد داشت.

سرپرست هیئت باستان شناسی گفت: در این بخش صدها قطعه سنگ دارای نقوش برجسته که عمدتا به نظر می رسد مربوط به پلکان اصلی کاخ اچ هستند و در دوره پساهخامنشی به صورت عمدی شکسته و از دریچه های عمودی که به کف حیاط راه داشته ریخته شده اند، مشاهده شد.

اسدی با بیان اینکه قطعات سنگ نقوش برجسته دار دارای نگارهای گیاهی و انسانی هستند، اعلام نمود: دست کم یکی از سنگهای شناسایی شده دارای نوشته میخی است و در صورت کاوش کامل مجموعه سنگ ها احتمال برخورد با نمونه های کتیبه دار دیگر بسیار زیاد است.

این باستان شناس اضافه کرد: با توجه به اینکه مجموعه سنگ های یاد شده در روزهای پایانی کاوش مشاهد شدند و بعلاوه احتیاج به حضور بعضی اعضای متخصص بویژه در حوزه کتیبه خوانی، کاوش این سنگ ها به فصل ششم آبراهه ها محول شد.

وی با اشاره به حجم زیاد قطعه سنگ های یافت شده، ابراز امیدواری کرد که بخشی از مسائل و پیچیدگی های نمای شمالی کاخ اچ که از دشوارترین مسائل باستان شناختی تخت جمشید است، شرایط روشن تری پیدا کند.

منبع: همگردی
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2058

به "کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف صدها قطعه سنگ دارای نقش برجسته در کاخ تچر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید