کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ

به گزارش مجله ستاره، مدارگرد مارس اکسپرس (Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) شواهدی از آب مایع بیشتری را در زیر کلاهک یخی مریخ در قطب جنوب این سیاره پیدا نموده است.

کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، محققان بر اساس داده های حاصل از رادار پیشرفته مریخ برای امواج صوتی زیرسطحی و یون کره (MARSIS) سه دریاچه زیرسطحی جدید پیدا نموده اند که عظیمترین آن ها 20 در 30 کیلومتر وسعت دارد.

تیم عملیاتی مارس اکسپرس در سال 2018 کشف کرد که کلاهک های یخی مریخ در همه جا یخی نیستند، بلکه در واقع دریاچه های عظیم و زیرسطحی از آب مایع دارند.

با استفاده از ابزار MARSIS برای کاوش در زیر کلاهک قطب جنوب مریخ از ماه مه 2012 و دسامبر 2015، مدارگرد مارس اکسپرس از یک دریاچه به طول 20 کیلومتر در زیر 1.5 کیلومتر یخ نقشه برداری نموده است و اکنون با تجزیه و تحلیل مجدد داده های مشابه، دریاچه های بیشتری در عمق مشابه آشکار شده اند.

طبق گفته آژانس فضایی اروپا، این دریاچه و مجموعه دریاچه های کوچکتر شبیه دریاچه های زیر یخ موجود در زیر یخ های مناطق گرینلند، کانادا و قطب جنوب هستند. با این حال، به دلیل دمای انجماد در مناطق قطبی مریخ، آب این دریاچه ها احتمالاً بسیار شور است که توانسته مایع باقی بماند.

این آب احتمالاً به قدری شور است که ممکن است این دریاچه ها به اندازه دریاچه های نمک روی زمین فاقد حیات باشند، با این وجود میکروب های جان سختی در زمین وجود دارند که در شرایط درجه حرارت زیاد، شرایط اسیدی، قلیایی یا غلظت شیمیایی بالا قادر به زندگی هستند، بنابراین ممکن است نوعی از حیات به همین شکل در دریاچه های زیرسطحی مریخ نیز وجود داشته باشد.

جو بسیار نازک مریخ به معنای آن است که هیچ آبی به صورت مایع نمی تواند در سطح آن وجود داشته باشد، اما آژانس فضایی اروپا می گوید که این آب های زیرسطحی ممکن است میلیون ها یا میلیارد ها سال از شر تابش های کیهانی و نور شدید خورشید دور مانده باشند و وجود آن ها مربوط به دوره ای است که مریخ بسیار گرم تر و مرطوب تر بوده و دارای دریاچه ها، رودخانه ها و اقیانوس هایی بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1223

به "کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید