چگونه عزت نفس بچه ها را افزایش دهیم؟

به گزارش مجله ستاره، والدین باید برای افزایش عزت نفس کودک خود تلاش کرده و با احترام، تشویق، عشق ورزیدن به آنان و... عزت نفس سالم را در آنها به وجود بیاورند.

چگونه عزت نفس بچه ها را افزایش دهیم؟

به نگرش یا باور شما در مورد خودتان عزت نفس می گویند. افرادی که عزت نفس سالم دارند به خودشان احترام می گذارند، رفتارشان را کنترل می کنند و نسبت خودشان و تصمیماتشان مطمئن هستند. عزت نفس بچه ها نیز موجب می شود که آنان توقع موفقیت در زندگی را داشته باشند و به خود و توانایی هایشان ایمان بیاورند. بچه ها با عزت نفس سالم اعتماد به نفس داشته و نقدها سازنده را می پذیرند. در مورد خود احساس خوبی دارند و در نتیجه بدرفتاری از خود نشان نمی دهند. لازم است شما به عنوان یک شخص برای داشتن عزت نفس سالم در خود تلاش کرده و به عنوان پدر و مادر به دنبال تقویت عزت نفس فرزندتان باشید.

وقتی عزت نفس بچه ها پایین است

  • بچه های که عزت نفس ضعیفی دارند از مسائل یادگیری نیز برخوردارند.
  • این بچه ها احساس ناامنی کرده و فاقد ثبات و پایداری هستند.
  • آنان نسبت به آنچه که دیگران در موردشان فکر می کنند بسیار حساس می باشند.
  • وقتی اوضاع بر وفق مرادشان نباشد دیگران را سرزنش می کنند.
  • بچه های که عزت نفس ضعیف دارند دنیا را محل ترسناکی می دانند.
  • اعتماد به نفس پایینی دارند، خود را شکست خورده تلقی می کنند لذا انتار شکست داشته و در نتیجه شکست می خورند.
  • برای این بچه ها تلاش نکردن و شکست نخوردن بیشتر معنا دارد تا تلاش کردن و احتمالا شکست خوردن
  • شواهد زیادی نشان می دهد که بین ضعیف بودن عزت نفس بچه ها و استفاده از مواد مخدر و الکل، رابطه معناداری وجود دارد. نوجوانانی که عزت نفس خوبی دارند احساس خودارزشمندی کرده و می توانند در مقابل فشار همسالان مقاومت کنند. از آنجایی که این بچه ها خودشان را دوست دارند لذا نسبت به دوست نداشته شدن توسط دیگران، کمتر وحشت دارند اما نوجوانانی که عزت نفس ضعیفی دارند به تایید همسالان خود نیازمندند. از آنجایی که این بچه ها خودشان را دوست ندارند. لذا نیاز دارند که دیگران آنان را دوست داشته باشند. آسان ترین راه کسب تایید دیگران، همنوایی کردن با آنهاست، از نظر آنان داشتن دوست یا دوستانی که معتادند بهتر از نداشتن دوست برای آنان است.

چگونه عزت نفس بچه ها را افزایش دهیم؟

1- با احترام گذاشتن به فرزند خود به او نشان دهید که برایتان اهمیت دارد. برای مثال واکنش خود را وقتی لیوان شیری که موقع صرف غذا به طور اتفاقی توسط مهمان شما یا کودک شما به زمین می ریزد را با هم مقایسه کنید. با کودکتان نیز همانگونه که به مهمانتان واکنش نشان می دهید برخورد کنید.

2- بچه ها خود را همانطوری که هستند دوست داشته باشید. این بدان معنی نیست که بدرفتاری بچه ها را نیز دوست بدارید. بلکه به این معناست که بچه ها خود را صرف نظر از رفتار بدی که دارند دوست بدارید.

3- به کودک خود یاد بدهید که تلاش برای دستیابی به موفقیت، امری ضروریست و پشتکار و تلاش، پاداش در پی دارد. آن ها را تشویق کنید. تشویق کردن به بچه ها شما کمک خواهد کرد تا با موقعیت های مختلف با اعتماد به نفس بیشتری روبرو بشوند.

4- کاری را که بچه ها می توانند خودشان انجام دهند برایشان انجام ندهید. این کار باعث خواهد شد که آنان احساس ناامنی و تنبلی کرده و برای انجام هرکاری به شما متکی باشند.

5- به بچه ها خود، توضیح دهید که هرکسی ویژگی های مثبت و منفی دارد. می توانید خودتان را مثال بزنید. مثلا اگر در فوتبال بازی کردن از خودش مایوس شده بگویید که هرکسی در کاری مهارت دارد و خود من نیز وقتی همسن تو بودم می خواستم یک ورزشکار قوی باشم این کارباعث می شود احساس مشترکی داشته باشید و این امر را کاملا طبیعی بداند. ولی هرگز نگویید چون من در ریاضی خوب نبودم تو هم خوب نخواهی بود. این رفتار می تواند زمینه شکست او ا فراهم کند.

6- به کودک خود راه فایق آمدن به ناامیدی را یاد بدهید. به او بگویید که ناامیدی، بخشی از زندگیست همه دچار آن می شوند، بیاموزید که بدون احساس شکست ناامیدی را تجربه کنند.

7- احساس دوست داشته شدن، احساس خوبی است اما به بچه ها خود یاد دهید که دوست داشتن و حامی خود شدن هم، بسیار مهم است.

8- به بچه ها خود بیاموزید اگر بنا به دلایلی شکست خوردند آن را فاجعه تلقی نکنند.

9- در ایجاد عزت نفس بچه ها خود، نقش فعالانه ای داشته باشید. آن ها را مورد حمایت و تشویق قرار دهید. تا آنجا که امکان دارد به آن ها بازخورد مثبت بدهید. به بچه ها خود ایمان داشته باشید، خواهید دید که آن ها نیز به خودشان ایمان دارند و این، بهترین انگیزه برای آنهاست.

منبع: چگونه با کودک خود رفتار کنیم؟ نوشته دکتر سال سیور

منبع: setare.com
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1283

به "چگونه عزت نفس بچه ها را افزایش دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه عزت نفس بچه ها را افزایش دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید