نخستین عکس دنیا از نیمه تاریک ماه

به گزارش مجله ستاره، دیجیاتو نوشت: سمت دور یا تاریک ماه، سمتی از ماه است که به علت نحوه چرخش ماه به دور زمین و چرخش آن حول محور خود، از زمین قابل مشاهده نیست. مردم روی زمین می توانند حدود 59 درصد از ماه را در طول زمان ببینند.

نخستین عکس دنیا از نیمه تاریک ماه

در این تاریخ، فضاپیمای اتحاد جماهیر شوروی، لونا 3، از سمت دور ماه عکس گرفت. تصاویر ارسال شده به وسیله کاوشگر حدود هفتاد درصد از سمت دور ماه را پوشش داد و برای اخترشناسان برای ساختن اولین تصورات از نیمه تاریک ماه مفید بودند.

اگرچه تصاویر لونا 3 تار و با نویز الکترونیکی همراه بود، اما همه کسانی که آنها را دیدند شگفت زده شدند.

اولین نمای کامل با کیفیت قابل توجه، از اولین سری عکس های سمت دور ماه، گرفته شده به وسیله لونا 3

قبل از آغاز اکتشافات فضایی، ستاره شناسان انتظار نداشتند که سمت دور با سمتی که برای زمین قابل مشاهده است متفاوت باشد. اما تصاویری که مورد تجزیه وتحلیل نهاده شد، فهرستی از 500 ویژگی متمایز از چشم انداز ماه را به جا گذاشت.

ماه پشت یا دور خود را با یک ترفند منظم پنهان می نماید. این قمر با همان سرعتی که به دور زمین می چرخد، می چرخد.

به طور معمول، چرخش ویژگی های جدیدی را به نمایش می گذارد، اما هر ذره ای که می چرخد، به اندازه مساوی در طول مدار خود حرکت می نماید و آنچه را که در غیر این صورت آشکار می شد پنهان می نماید. به این چرخش هم زمان، قفل جزر و مدی می گویند.

بیشتر قمرهای بزرگ در منظومه شمسی به صورت جزر و مدی به سیارات خود قفل شده اند. چهار قمر بزرگ و درخشان مشتری مثال خوبی هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1402 بروزرسانی: 16 مهر 1402 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 2286

به "نخستین عکس دنیا از نیمه تاریک ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین عکس دنیا از نیمه تاریک ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید