کمک 16 هزار میلیاردی به پولدارها!

به گزارش مجله ستاره، در حالی دولت رسما اعلام کرده که سه دهک بالای درآمدی حدود 30 میلیون نفر را در بر می گیرد که با این احتساب با عدم حذف این تعداد سالانه بیش از 16 هزار میلیارد تومان به این افراد پردرآمد جامعه کمک کرده است!

کمک 16 هزار میلیاردی به پولدارها!

به گزارش گروه رسانه های مجله ستاره، روند پرداخت یارانه نقدی از سال 1389 تاکنون به گونه ای بوده که بدون غربالگری و حذف افراد پردرآمد با فرآیندی معین پیش رفته و هر ماه رقم 45 هزار و 500 تومان به حساب سرپرست های خانوار به ازای هر نفر واریز شده است. آخرین آمار اعلامی از این حکایت داشته که حدود 78 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می کنند که این بیش از 90 درصد جمعیت ایران را تشکیل می دهد.

در چند سال اخیر بارها موضوع حذف یارانه بگیران پردرآمد مطرح شد، اما به نتیجه ای نرسید و در دفعاتی محدود که دولت برای حذف پردرآمدها اقدام کرد چندان پیروز نبود، اما در حدود سه سال اخیر و با تکلیف قانون بودجه برای حذف سه دهک بالای درآمدی سرانجام امسال دولت تصمیم گرفت این قانون را اجرا کند.

در حالی حذف یارانه بگیران پردرآمد که قرار بود از مهرماه شروع شود، در دستور کار قرار گرفته که به گفته ربیعی -سخنگوی دولت- سه دهک بالای درآمدی حدود 30 میلیون نفر از جمعیت یارانه بگیران را تشکیل می دهد و البته حذف آنها کار آسانی نیست.

در این حالت یک حساب ساده نشان می دهد که هرماه بابت مبلغ 45 هزار و 500 تومانی برای این 30 میلیون نفر رقم 1365 میلیارد تومان پرداخت می شود که در سال به حدود 16 هزار و 380 میلیارد تومان می رسد.

رقم 16 هزار میلیاردی در شرایطی هر ساله خرج می شد که افراد پردرآمد که در سه دهک بالا قرار داشته و هیچ نیازی به این پول نداشتند آن را دریافت می کردند و از سوی دیگر بخش های مهمی که قانون هدفمندی یارانه ها برای آن مصرف معین کرده بود از جمله تولید و بهداشت بی نصیب می ماندند.

اما جای سوال دارد که اگر دولت می داند که این سه دهک بالای درآمدی چه تعداد و چه کسانی هستند که آمار 30 میلیون نفری آنها در اختیار دارد چرا همچنان حذف آنها را درگیر مشکلاتی دانسته نسبت به حذف آنها اقدام نمی کند؟

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 386

به "کمک 16 هزار میلیاردی به پولدارها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک 16 هزار میلیاردی به پولدارها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید