چادرنشینی مستاجران؛ نتیجه افزایش 4 برابری اجاره بهای خانه

به گزارش مجله ستاره، قیمت های نجومی اجاره مسکن در لرستان، به خصوص شهر خرم آباد موجب نارضایتی مستاجران شده، موضوعی که با ادامه این فرایند طبق گفته شان آن ها را مجبور به چادر نشینی خواهد نمود!

چادرنشینی مستاجران؛ نتیجه افزایش 4 برابری اجاره بهای خانه

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش مجله ستاره به نقل از مهر، فروش و اجاره بهای سرسام آور حوزه مسکن در لرستان تا جایی پیش رفته که موجب نارضایتی مستأجران شده است، موضوعی که متولیان امر وعده نرخ گذاری این حوزه را به آنها داده اند.

بیش از 35 درصد از مجموع جمعیت یک میلیون و 760 هزار نفری لرستان مستأجر هستند و این در حالیست که درآمد پایین و عدم توانایی پرداخت اجاره بهای مسکن به یک معضل اساسی در استان لرستان تبدیل شده است، تا بعضی از این مستأجران بگویند که با این قیمت های سرسام آور و نجومی اجاره بها، مجبور هستند که به چادر نشینی روی آورند!

وقتی اجاره بهای خانه تا 4 برابر افزایش می یابد

صاحب یک بنگاه معاملات ملکی در خرم آباد اعلام کرد: قیمت مسکن و اجاره بها در بعضی مناطق شهر تا چهار برابر افزایش پیدا نموده است. به طور مثال سال گذشته میزان رهن یک منزل مسکونی در شهر 100 میلیون تومان بوده که امثال این عدد به 250 میلیون تومان افزایش پیدا نموده است.

وی به اینکه هر کسی به هر قیمتی که دوست دارد خانه خود را اجاره می دهد و نظارتی هم وجود ندارد، اشاره و مطرح نمود: به طور قانونی باید بین 10 تا 15 درصد افزایش قیمت اجاره بها را داشته باشیم و این در حالیست که در بعضی مناطق این عدد از 100 درصد هم بیشتر شده است.

این مالک بنگاه معاملات ملکی با تاکید بر اینکه هرج و مرج افسارگسیخته ای در حوزه مسکن وجود دارد، توضیح داد: نظارتی در این زمینه وجود ندارد و همین امر موجب شده که هر کسی یک قیمت برای اجاره خانه در نظر می گیرد.

وی اعلام کرد: بعضی افراد که برای اجاره منزل به ما مراجعه می نمایند و با این قیمت های نجومی روبرو می شوند، دم از چادر نشینی می زنند چرا که توان پرداخت این میزان اجاره بها و رهن را ندارند.

یک اجاره نشین خرم آبادی نیز گفت: میزان اجاره بهای منزل از سال گذشته تا امثال حداقل 500 هزار تومان افزایش پیدا نموده است. من که مستأجر هستم و توان پرداخت این میزان اجاره بها را ندارم، تکلیفم چیست؟

مجبورم که به سراغ چادر نشینی بروم!

وی ادامه داد: یک ماه است که دنبال خانه می گردم و با این قیمت های سرسام آور حتی در نقطه کور و حاشیه شهر هم خانه ای را نتوانسته ام برای اجاره پیدا کنم.

یکی دیگر از اجاره نشین های خرم آبادی اضافه نمود: با میزان رهنی که سال گذشته برای اجاره خانه پرداخت نموده ام سال جاری دیگر نمی توانم با همان قیمت خانه ای برای خانواده خود تأمین کنم. با این شرایط باید به سراغ چادر نشینی دیگر بروم چرا که دیگر چاره ای ندارم.

  • نرخ گذاری مسکن در لرستان

و اما مسئولان و متولیان امر در این حوزه در آخرین جلسه شورای مسکن لرستان وعده نرخ گذاری و ساماندهی حوزه مسکن لرستان را داده اند، وعده ای که باید دید چقدر عملیاتی خواهد شد.

وعده ای برای نرخ گذاری منطقه ای مسکن در لرستان

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان گفت: در این جلسه بر شناسایی و الحاق اراضی حریم شهرها به وسیله خرید اراضی توسط راه و شهرسازی استان و با هدف فراوری واحدهای مسکونی مناسب برای متقاضیان تاکید شد.

رضا خالقی اضافه نمود: شناسایی اراضی مازاد دستگاه های اجرایی و نهادهای دولتی و انتقال اسناد آنها در راستای اجرای طرح اقدام ملی توسط راه و شهرسازی لرستان یکی دیگر از مصوبات جلسه فوق بود.

وی اعلام کرد: در این جلسه مقرر شد راه و شهرسازی لرستان با همکاری کانون کارشناسان رسمی دادگستری، اداره امور مالیاتی، اتحادیه مشاورین املاک نسبت به نرخ گذاری قیمت خرید و فروش و اجاره بهای مسکن در لرستان اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در مورد کنترل قیمت خرید و فروش مسکن و قیمت اجاره بها در استان گفت: در این جلسه با توافق اعضای شورای مسکن استان مقرر شد کمیته نرخ گذاری منطقه ای واحدهای مسکونی در شهرهای استان با هدف تعدیل قیمت خرید و فروش و اجاره بهای مسکن تشکیل گردد.

خالقی تاکید نمود: همچنین در راستای کنترل قیمت خرید و فروش مسکن و اجاره بها مقرر شد پس از تصویب کمیته مذکور، هر گونه معامله و تنظیم قراردادها منوط به تأیید نظریه کارشناسان رسمی دادگستری استان در چارچوب قیمت گذاری منطقه ای گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1070

به "چادرنشینی مستاجران؛ نتیجه افزایش 4 برابری اجاره بهای خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چادرنشینی مستاجران؛ نتیجه افزایش 4 برابری اجاره بهای خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید