نرخ تست PCR چقدر است؟ خبرنگاران

به گزارش مجله ستاره، نرخ تست PCR در بخش خصوصی 310هزار تومان است. مدیرکل مرجع آزمایشگاه های سلامت کشور با بیان این جمله گفت: در حال حاضر آزمایش تشخیص جهش های ویروس، کاربردی در تشخیص بالینی ندارد و به هیچ وجه هزینه انجام آزمایش های مربوط به آن از بیماران اخذ نمی گردد.

نرخ تست PCR چقدر است؟ خبرنگاران

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سیامک سمیعی، درباره هزینه تست های کرونا گفت: بر اساس توافقنامه معاونت های بهداشت و تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارتباط با آنالیز واریانت یا انواع ویروس عامل کووید-19 که تغییرات ژنتیکی آن را شامل می گردد؛ سه مرکز تحقیقاتی کشور یعنی آزمایشگاه مرجع کشوری کووید-19 در انستیتو پاستور ایران، آزمایشگاه ملی آنفلوانزا در دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز تحقیقات ژنتیک در دانشگاه علوم بهزیستی نقش محوری در کشف و شناسایی تغییرات ژنتیکی ویروس بر عهده دارند. نتایج حاصل از انجام آزمایش ها و تجزیه و تحلیل های فنی به 2 معاونت ذکر شده منعکس می گردد تا از آن ها بهره برداری نمایند. مراکز فوق مجاز هستند از هر ظرفیت فنی کشور در هر نقطه آن که مناسب و معتبر تشخیص می دهند در انجام وظایف خود استفاده نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که کیت های انجام آزمایش ژنتیکی کرونا برای شناسایی واریانت انگلیسی آیا در ایران فراوری می گردد یا وارداتی است؟، توضیح داد: کیت های غربالگری بر پایه PCR برای برخی از اشکال ویروس، بخصوص جهش معروف به جهش انگلیسی، توسط انستیتو پاستور ایران تهیه شده و در اختیار آزمایشگاه های منتخب قرار گرفته تا شرایط انتشار این شکل از ویروس معین گردد. چون این کیت کاربرد غربالگری دارد، نتایج مثبتی که با آن بدست می آید احتیاجمند تائید است. کیت ها و ملزومات انجام آزمایش های معین توالی در ایران فراوری نمی شوند و علاوه بر اینکه گران هستند، متاسفانه، مشمول تحریم های ظالمانه ایالات متحده آمریکا و شرکایش هستند.

سمیعی ادامه داد: در حال حاضر آزمایش تشخیص اشکال مختلف ویروس یا جهش ویروس کاربردی در تشخیص بالینی ندارد و به هیچ وجه هزینه انجام آزمایش های مربوط به آن از بیماران اخذ نمی گردد و نباید بگردد. این آزمایش توسط پزشکان معالج و به منظور مدیریت شرایط بالینی بیمار تجویز نمی گردد و درخواست آن در قالب نظام مدیریت بیماری کووید-19 انجام می گردد. بنابراین؛ برای تشخیص بیماری همان آزمایش تشخیص مولکولی که در آزمایشگاه های مجاز انجام می گردد، کافی است.

وی اضافه نمود: کشف تاثیر جهش های شناخته شده و حتی ناشناخته بر روش های تشخیصی، اعم از اینکه آزمایش تشخیص مولکولی باشد یا تشخیص آنتی ژن ویروس، از ابتدای همه گیری تا به امروز از دغدغه های سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمان های ملی و بین المللی متولی سلامت بوده است. در ایران هم نه تنها آزمایشگاه های شبکه تشخیص مولکولی کووید-19 بلکه انستیتو پاستور ایران معیار هایی برای کشف تغییر ژنتیکی ویروس دارند و با همراهی فراوری نمایندگان از تاثیر یا عدم تاثیر تغییرات ژنتیکی ویروس بر اعتبار نتیجه آزمایش ها مطمئن می شوند. در خصوص آزمایش تشخیص آنتی ژن ویروس، از آنجا که موارد منفی این آزمایش در افراد علامت دار و همچنین در افرادی که در تماس نزدیک با مبتلایان قطعی بوده اند، باید با آزمایش تشخیص ملکولی تائید گردد، شانس تشخیص جهش های احتمالی که در تشخیص بیماری مداخله می نمایند، وجود دارد.

وی درباره ظرفیت روزانه انجام آزمایش های ژنتیکی نوع جهش یافته ویروس در کشور، اظهار کرد: اصولا احتیاج به انجام آزمایش برای تشخیص تغییرات ژنتیکی در ویروس بسیار کمتر از ظرفیت روزانه تشخیص آزمایشگاهی برای کشف موارد بیماری و ابتلا است.

این آزمایش نمی تواند به همان سرعت آزمایش تشخیص مولکولی انجام گردد، چون طولانی بوده و مراحل متعددی دارد که یکی از آن ها تجزیه و تحلیل های بیوانفورماتیک، بالینی و اپیدمیولوژی مولکولی است. ظرفیت انجام آزمایش، محل انجام آن و میزان احتیاج به انجام و مواردی که باید این آزمایش انجام گردد در نسخه اول دستورالعمل نظام مراقبت ویروس های موتاسیون یافته توسط مرکز مدیریت بیماری های واگیر معاونت بهداشت در اواخر بهمن ماه ابلاغ شده است.

سمیعی درباره هزینه انجام آزمایش ژنتیکی بر ویروس جهش یافته برای بیمار، گفت: این آزمایش کاربرد تشخیصی ندارد برای آن تعرفه ای معین نشده است و آزمایشگاه های دولتی و خصوصی مجاز به پذیرش آن به عنوان یک خدمت آزمایشگاهی نیستند. هزینه انجام آزمایش تشخیص مولکولی (PCR) نیز در بخش دولتی مطابق دستور مقام عالی وزارت، از آنجا که مطابق با دستورالعمل های ابلاغی تجویز می گردد، رایگان است و در بخش خصوصی، هم اکنون حدود 310 هزار تومان است.

آزمایشگاه های خصوصی به هیچ عنوان مجاز به اخذ مبلغی بیش از این نیستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 1559

به "نرخ تست PCR چقدر است؟ خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تست PCR چقدر است؟ خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید