مسکو: توازن بین حقوق و تکالیف در برجام باید احیا گردد

به گزارش مجله ستاره، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در اولین واکنش مسکو به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت که توازن بین تکالیف و حقوق تهران در توافق هسته ای باید احیا گردد.

مسکو: توازن بین حقوق و تکالیف در برجام باید احیا گردد

به گزارش گروه بین الملل مجله ستاره، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین از قبیل آژانس بین المللی انرژی اتمی که سابقه حضور در جلسات کمیسیون مشترک برجام را هم دارد، به شروع گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران واکنش نشان داده است.

در اولین واکنش رسمی یک مقام ارشد دولت روسیه به سومین گام کاهش تعهدات برجامی ایران، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در پیامی توییتری نوشت: نباید بیش از حد درباره تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای پیچیده تر بیش از حد غُلو گردد.

میخائیل اولیانوف اضافه نمود: بله درست است که این اقدام (گام سوم) انحرافی دیگر از برجام است اما فعالیت های جدید کاملا تحت راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارند و اقداماتی برگشت پذیر هستند. هیچ تهدید درباره اشاعه (اتمی) وجود ندارد و تنها یک سیگنالی قوی درباره این است که باید توازن (بین حقوق و تکالیف) در درون برجام باید احیا گردد.

بهروز کمالوندی معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (شنبه) 16 شهریور ماه در نشستی خبری در محل این سازمان به تشریح جزییات گام سوم کاهش تعهدات برجامی پرداخت.

پیشتر حسن روحانی رئیس جمهور شامگاه 13 شهریور و یک روز پیش از سرانجام فرصت 60 روزه دوم ایران به طرف های باقیمانده در برجام اظهار داشت که گام سوم از روز آدینه (15 شهریور) برداشته می گردد.

جمهوری اسلامی ایران براساس بیانیه 18 اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی در توقف بعضی تعهدات برجامی، اقداماتی را در قالب گام های اول و دوم صورت داد.

ایران در گام اول از 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده 3.67 درصد عبور کرد و در سرانجام این گام و زمان ورود به گام دوم (16 تیر ماه) نیز عنوان شد که از این به بعد سقف غنی سازی 3.67 درصد رعایت نمی گردد. 17 تیر هم سخنگوی سازمان انرژی اتمی اطلاع داد سقف اورانیوم غنی شده ایران به 4.5 درصد رسیده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 361

به "مسکو: توازن بین حقوق و تکالیف در برجام باید احیا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: توازن بین حقوق و تکالیف در برجام باید احیا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید