فرجام 2 هزار عضو ترکیه ای داعش

به گزارش مجله ستاره، بسیاری از اعضای ترکیه ای داعش یا در جنگ و یا در عملیات تروریستی انتحاری کشته شده اند اما تعدادی از آنها نیز در زندان های عراق٬ سوریه و ترکیه محبوس هستند.

فرجام 2 هزار عضو ترکیه ای داعش

به گزارش گروه بین الملل مجله ستاره به نقل از بی.بی.سی ترکی٬ مجله اکونومیست در یک گزارش مفصل به بررسی سرنوشت اعضای ترکیه ای گروه تروریستی - تکفیری داعش پرداخته است.

در گزارش مزبور آمده است: پیش بینی مقامات امنیتی ترکیه حاکی از آن است که از آغاز بحران سوریه تاکنون 2 هزار نفر از شهروندان ترکیه به داعش پیوسته اند. صدها نفر از این افراد در سوریه و در درگیری های مختلف کشته شده اند و سیصد نفر از آنان نیز در ترکیه و در فاصله سالیان 2015 تا 2017 کشته شده اند. همچنین صدها نفر از آنان در سوریه و عراق زندانی هستند.

در این گزارش به زندگی یک زوج اسلام گرای ترکیه ای به نام سهیلا و لطفی پرداخته شده و زندگی فرزندان آنها مورد توجه قرار گرفته است.

چند سال پیش٬ سهیلا و لطفی در خانه کوچکشان در استانبول٬ منتظر بودند تا چهار دختر و یک پسر آنها همراه با عروس و دامادها و نوه ها برای ضیافت شام به دیدارشان بیایند. اما هیچکدام از آنها نیامده و به هیچ تلفنی هم پاسخ داده نشد.

لطفی خیلی زود فهمید که تمام فرزندان او بایک اتوبووس راه جنوب را در پیش گرفته و به سوریه رفته اند. پس از دو سال٬ یکی از دختران توانست با مادر خود تماس بگیرد. مشخص شد که 2 تن از دختران در عراق زندانی هستند٬ یکی از دختران پس از وضع حمل جان خود را از دست داده٬ یکی از آنها در سوریه زندانی است و از سرنوشت پسرشان یاسین٬ اطلاعی در دست نیست.

لطفی پدر یاسین اعلام کرده که فرزندان او با یک شیب تدریجی و آهسته آهسته به سمت اعتقادات رادیکالی و تکفیری گرایش پیدا کرده اند.

حالا مسئولین امنیتی ترکیه به دنبال این هستند که با در نظر دریافت احتمال فرار یا بازگشت شهروندان ترکیه ای به داعش پیوسته٬ با اقدامات احتمالی خودسرانه آنها مقابله کنند.

سازمان دولتی مسئول امور دینی ترکیه به منظور هدایت افرادی که به داعش پیوسته اند٬ 70 تن از روحانیون تحت امر خود را با آموزش های ویژه به عنوان مشاور در اختیار دستگاه قضا و نهادهای امنیتی گذاشته اند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 268

به "فرجام 2 هزار عضو ترکیه ای داعش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرجام 2 هزار عضو ترکیه ای داعش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید