سناریوهای پیش روی لبنان در رایزنی های سیاسی برای تشکیل دولت جدید

به گزارش مجله ستاره، با تعلیق مجدد زمان رایزنی های پارلمانی لبنان برای انتخاب مامور تشکیل دولت٬ 4 سناریو برای این رایزنی ها مطرح است.

سناریوهای پیش روی لبنان در رایزنی های سیاسی برای تشکیل دولت جدید

به گزارش گروه بین الملل مجله ستاره، با ادامه شمارش معکوس برای دوشنبه آینده به عنوان تاریخ جدید شروع رایزنی های پارلمانی ضروری لبنان برای انتخاب مامور تشکیل کابینه٬ سوالات زیادی درباره سناریوهای احتاقتصادی هفته بعد مطرح شده است؛ اینکه آیا لبنان به نقطه صفر برگشته است؟ یا وارد مرحله بعد از استعفای حریری در 29 اکتبر شده است؟

اگر اوضاع فضای سیاسی لبنان به همین منوال ادامه پیدا کند٬ چهار سناریو پیش روی فرایند رایزنی ها در دوشنبه آینده خواهد بود:

1-به تعویق افتادن مجدد زمان رایزنی ها حتی تا زمان بعد از تعطیلات کریسمس یعنی ابتدای سال آینده؛ این گزینه فرصت بیشتری برای انجام مذاکرات فراهم می نماید و البته تاثیرات منفی زیادی روی اوضاع وخیم اقتصادی و اقتصادی و معیشتی که روزبه روز در حال بدتر شدن است می گذارد.

2-انتصاب رئیس جریان المستقبل به عنوان مامور تشکیل کابینه توسط یکی از بلوک های پارلمانی تاثیرگذار؛ اما بدون هیچگونه توافق قبلی در مورد ساختار دولت جدید. در سایه فشارها بر حریری برای بازگشت به دولت٬ از ریسک های انتخاب این گزینه٬ طولانی شدن بیش از حد دوره انتخاب مامور تشکیل دولت است.

3-اجرای رایزنی های پارلمانی در سایه تحریم و عدم مشارکت بعضی از فراکسیون ها و نمایندگان و عدم انتخاب هیچ گزینه ای برای مامور تشکیل دولت از سوی آنها؛ در این صورت سایر بلوک ها هریک گزینه مورد نظرشان را مطرح می نمایند و در نهایت سر هیچ اسمی به توافق نمی رسند. اما این سناریو در حالی که ظاهرا پایبندی به قانون اساسی را از نظر شکلی نشان می دهد؛ عمق بحران را از جهت عمل به مضمون و محتوای آن روشن می نماید. هم چنین ممکن است این گزینه موجب تحریک مجدد معترضان برای تظاهرات به دلیل عدم برآورده شدن مطالباتشان گردد.

4-اقدام اکثریت پارلمانی متشکل از ائتلاف جریان آزاد ملی و حزب شیعه همراه با بعضی نیروهای هم پیمان آن٬ به انتخاب یک شخص سنی دیگر به جز حریری به عنوان مامور تشکیل کابینه؛ انتخاب این گزینه اوضاع را به سمت تشکیل یک دولت تقابلی پیش خواهد برد. اما عملی شدن این سناریو با توجه به تحولات و مواضع داخلی و خارجی کشور با گذشت زمان سخت خواهد شد. البته اگر هم قرار باشد این گزینه انتخاب گردد٬ این اتفاق قطعا در دوشنبه آینده نمی افتد و در صورت رد سایر گزینه ها ممکن است که این سناریو در آینده ای دور قابل اجرا باشد.

به هرحال باید مجددا یک هفته دیگر منتظر باشیم و ببینیم نتیجه رایزنی های پارلمانی لبنان در هفته آینده٬ البته اگر باز هم به تعویق نیفتد چه خواهد شد.

منبع: پایگاه خبری- تحلیلی النشره لبنان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 636

به "سناریوهای پیش روی لبنان در رایزنی های سیاسی برای تشکیل دولت جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سناریوهای پیش روی لبنان در رایزنی های سیاسی برای تشکیل دولت جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید