اگر آمریکا خواستار آتش بس است تفاهمنامه صلح با طالبان را امضا کند

به گزارش مجله ستاره، سید آغا اکبر از اعضای رهبری پیشین طالبان و رئیس شورای راه نجات افغانستان در مصاحبه با خبرنگاران گفت طالبان خواستار صلح است اما انتخابات افغانستان را مشروع نمی داند و آن را مخالف برنامه صلح می داند، اما آمریکا این برنامه را حمایت می نماید، پس در چنین شرایطی آمریکا صادقانه عمل نمی نماید.

اگر آمریکا خواستار آتش بس است تفاهمنامه صلح با طالبان را امضا کند

از وبلاگ رحیمی دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

اکبر اضافه نمود: اگر آمریکا از انتخابات افغانستان حمایت می نماید در شرایطی که طالبان بارها اعلام نموده اند که برگزاری انتخابات مخالف با اصول تفاهمنامه صلح است، پس اگر این موضوع حقیقت داشته باشد امریکا در مذاکرات صلح صادق نیست.

اکبر گفت: در حالی که آمریکا از انتخابات افغانستان حمایت می نماید، پس مذاکرات صلح نمایندگان این کشور در پای میز مذاکره با طالبان در قطر زیر سوال رفته و صادقانه نیست؛ اگر امریکا به نتیجه انتخابات خوش بین نیست پس مذاکرات آنان مخلصانه است. اینگونه مشخص می شود که امریکایی ها می خواهند از افغانستان بیرون فرایند تا در افغانستان حکومت مشترک تمام افغان ها روی کار بیاید.

وزیر دادگستری سابق طالبان همچنان اظهار داشته که این گروه خواستار انتخاباتی است که نماینده حقیقی مردم در آن مشخص شود و موافق با انتخاباتی که در افغانستان برگزار شده نیست چرا که این انتخابات تحت اشغال برگزار شده و در آن مردم تصمیم گیرنده حقیقی نبوده اند و طالبان از شخصی که در فرایند این انتخابات مشخص شود فرمان نخواهند برد.

به گفته این عضو پیشین طالبان؛ آمریکایی ها باید صداقت خود را بروز داده و انتخابات افغانستان را به رسمیت نشناسند تا با این شیوه اطمینان طالبان را برای صلح جلب نمایند.

سید آغا اکبر می گوید که چالش های انتخاباتی افغانستان که دلیل بر عدم شفافیت این انتخابات است نیز می تواند به دست طالبان حل شود.

به گفته اکبر اگر آمریکا بخواهد می تواند در زودترین فرصت مشکل انتخابات افغانستان را حل نماید و این احتمال وجود دارد که آمریکایی ها نمیخواهند به این زودی ها مشکل انتخابات برطرف شود و شاید دلیل این مسئله مذاکرات صلح باشد.

اکبر در این رابطه گفت: چالش های انتخابات هم به امریکا تعلق دارد اگر امریکا بخواهد که نتیجه انتخابات معلوم شود به دست آنها است و اگر بخواهد نتیجه انتخابات را معلق بسازد و پیش از آن صلح بیاید هم در دست آمریکا است.

اکبر می گوید که اگر آمریکا بخواهد توانایی این را دارد که بحران را پایان داده و نتیجه انتخابات را مشخص کند و از سویی دیگر همین آمریکا می تواند چالش های انتخاباتی افغانستان را به درازا کشانده تا موضوع صلح روشن شود.

اکبر به این موضوع نیز اذعان داشت که طالبان جزئی از مردم افغانستان هستند و 95 درصد از مردم خواستار صلح هستند.

سید آغا اکبر گفت: بیش از 95 درصد از مردم افغانستان خواستار صلح هستند و طالبان هم جزئی از همین مردم هستند که در افغانستان خواستار تحکیم صلح هستند.

اکبر در واکنش به اظهارات سهیل شاهین سخنگوی طالبان که گفته بود طالبان با حکومت آینده افغانستان در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسد مانند حکومت فعلی خواهند جنگید، گفت: من فکر نمی کنم که طالبان با حکومت جنگ کند در جنگ موضوع افغانستان حل نمی شود طالبان فقط می گوید برنامه زمان بندی شده در امور صلح داریم که اول آن ختم اشغال پس از خروج نیروهای خارجی است که این موضوع جزء تفاهمنامه نیز هست.

وی اضافه نمود: موضوع دوم مذاکرات بین الافغانی است که در آن در بین افغان ها یک راه چاره ایجاد شود که در اینجا ما چه رقم حکومت می خواهیم، انتخابات می خواهیم یا نمی خواهیم و تمام این موضوعات به این دلالت می نماید که طالبان هم در افغانستان صلح می خواهند و زمانی که صلح می خواهند به جنگ چه ضرورت است؟

اکبر در پاسخ به این سوال که چرا طالبان برای آتش بس توافق نمی نمایند نیز پاسخ داد: طالبان بر این اصرار دارند که توافقنامه امضاء شود تا مرحله بعدی یعنی مذاکرات بین الافغانی اجرا شود؛ طالبان در زمان مذاکرات بین الافعانی آتش بس می نمایند اما امریکایی ها گفته اند که باید آتش بس پیش از مذاکرات بین الافغانی صورت گیرد و بعد از آن مذاکرات بین الافغانی آغاز شود.

به گفته اکبر بر سر همین موضوع اختلاف ایجاد شده که مانع آتش بس نیز شده است.

اکبر گفت که اعضای مذاکره نماینده دفتر قطر در حال حاضر سرگرم مشورت در خصوص آتش بس هستند، وی در این رابطه گفت: در زمانی که مذاکرات متوقف می شود طالبان با رهبران خود مشورت می نمایند و مشخص نیست که در این مشورتها آتش بس به توافق رسیده یا خیر.

اکبر می گوید مسئله آتش بس نیز می تواند به دست آمریکایی ها حل شود؛ اگر امریکا می خواهد آتش بس شود پس تفاهمنامه را امضاء کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 654

به "اگر آمریکا خواستار آتش بس است تفاهمنامه صلح با طالبان را امضا کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر آمریکا خواستار آتش بس است تفاهمنامه صلح با طالبان را امضا کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید