افزایش انتقادها از بن سلمان در میان خانواده آل سعود پس از حملات آرامکو

به گزارش مجله ستاره، خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از افزایش نارضایتی و انتقاد از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در میان خانواده آل سعود بعد از حملات آرامکو خبر داده است.

افزایش انتقادها از بن سلمان در میان خانواده آل سعود پس از حملات آرامکو

به گزارش یورونیوز، این خبرگزاری نوشته است که پس از حملات به تاسیسات نفتی آرامکو در ماه گذشته، برخی از اعضای خانواده آل سعود و نخبگان تجاری از شیوه رهبری محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی ابراز ناامیدی کرده اند.

رویترز به نقل از یک دیپلمات ارشد خارجی و پنج منبع نزدیک به خانواده سلطنتی عربستان سعودی نوشته است که چندین شاخه مهم در خانواده آل سعود (خانواده ای متشکل از حدود 10 هزار نفر) نگرانی شان را درباره توانایی ولیعهد در دفاع و رهبری بزرگترین صادرکننده نفت جهان ابراز کرده اند.

منابعی که رویترز به آنها دسترسی داشته است همچنین گفته اند که حملات به آرامکو باعث افزایش نارضایتی در برخی محافل نخبگان اقتصادی در عربستان سعودی شده است که معتقدند بن سلمان به دنبال قبضه هر چه بیشتر قدرت است. برخی از این افراد گفته اند که این رویداد همچنین باعث افزایش نقدها کسانی شده است که معتقداند بن سلمان رویکرد به شدت پرخاشگرانه ای در روبرو با ایران در پی گرفته است.

یکی از منابع رویترز که عضو محفل نخبگان عربستان سعودی به شمار می آید و با خانواده سلطنتی در ارتباط است گفته است: خشم و ناراحتی زیادی نسبت به شیوه رهبری بن سلمان وجود دارد. چطور آنها نتوانستند این حملات را تشخیص دهند؟

این منبع به رویترز گفته است که برخی از اعضای محافل نخبگان عربستان سعودی همچنین گفته اند که هیچ اعتمادی به ولیعهد ندارند، ادعایی که چهار منبع دیگر و دیپلمات ارشد خارجی آنرا تایید کرده است.

با این وجود ولیعهد حامیان سرسختی نیز در کشور دارد. یک منبع سعودی از محافل وفادر به ولیعهد گفته است: آخرین رویدادهای رخ داده تاثیری بر وی بعنوان حاکم بالقوه ندارد زیرا او تلاش می کند مانع گسترش نفوذ ایران در منطقه شود. این یک مسئله میهن پرستانه است. تا زمانی که پدر در قید حیات است، خطری او را تهدید نخواهد کرد.

دفتر رسانه ای دولت عربستان سعودی در تماس خبرگزاری رویترز برای پاسخ به سوالاتی درباره مدعیات این منابع، حاضر به پاسخگویی نشده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: upst.ir شناسه مطلب: 447

به "افزایش انتقادها از بن سلمان در میان خانواده آل سعود پس از حملات آرامکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش انتقادها از بن سلمان در میان خانواده آل سعود پس از حملات آرامکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید